Autorzy

Trwa wczytywanie

Richard Hellesen

HELLESEN Richard
(ur. 1956)
Amerykański dramatopisarz, nauczyciel akademicki. Mówi się o nim dramatopisarz Zachodniego Wybrzeża. Mieszka w Kalifornii i ona znajduje odbicie w jego twórczości. Choćby w musicalu "The Pride of Weedpatch Camp" z muzyką Michaela Silversherema opowiadającym prawdziwą historię szkoły (Arvin Federal Emergency School) założonej w 1940 dla dzieci sezonowych robotników, którzy żyli w obozie utworzonym w słynącym z winnic kalifornijskim regionie San Joaquin Valley. Pisze sztuki teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród trzydziestu trzech utworów scenicznych Hellesena wiele jest krótkich, dziesięcio- i piętnastominutowych miniatur, w pisaniu których autor osiągnął dużą biegłość. Jest pięciokrotnym finalistą konkursu organizowanego przez Actor's Theatre of Louisville na dziesięciominutową sztukę, a jego jednoaktówka "Dos Corazone" weszła do zbioru "Najlepsze dziesięciominutowe sztuki dla dwójki aktorów 2004".
Debiutował w 1976 sztuką "Drive In", ale dopiero po dziesięciu latach odniósł sukces sceniczną adaptacją powieści Carola Dickensa "A Christmas Carol", która z muzyką Davida de Berry'ego była popularnym i często wystawianym musicalem dla familijnej widowni. Sztukę o Helenie Modrzejewskiej "Niegdyś w Ardenie", graną w Polsce pod tytułem "Madame Modjeska", napisał w 1990. Obok już wymienionych jest Hellesen autorem między innymi sztuk: "The Twelve Dancing Princesses" na podstawie bajki braci Grimmów, "Moonshadow", "Face2Face", "Kingdom, Layin' Off the Lizard-Boy", z ostatnich lat "One Destiny", "Johnny Tremain", ta ostatnia jest adaptacją powieści Esther Forbes o życiu młodego czeladnika w Bostonie w drugiej połowie XVIII wieku. Hellesen jest także autorem librett musicali, na przykład "A Capella", "Birdman", "Eureka!", i "The Wind in the Willows" według słynnej baśni dla dzieci i dorosłych "O czym szumią wierzby" Kennetha Grahame'a.
Na kalifornijskim stanowym uniwersytecie prowadził wykłady z dramatopisania. Był współpracownikiem artystycznym William Inge Theatre Center. Jest aktywnym członkiem rady Ford's Theatre w Waszyngtonie i członkiem amerykańskiego Dramatists Guild.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji