Artykuły

Gdańsk. Opolski spektakl Borczucha laureatem Festiwalu Szekspirowskiego

Spektakl "Hamlet" w wykonaniu japońskiego Teatru Noh Ryutopia zakończył w niedzielę w nocy XIV Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Podczas uroczystej gali rozstrzygnięto także konkurs o Złotego Yoricka. Nagrodę dla najlepszej polskiej inscenizacji Szekspira w kończącym się sezonie zdobył spektakl "Co chcecie, albo Wieczór Trzech Króli" w [na zdjęciu] reż. Michała Borczucha z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu.

Tekst Szekspira został przepisany i uwspółcześniony, wzbogacony o wyśmienite gry słowne - zwykle z podtekstem seksualnym. Bo Michał Borczuch skupia się w swoim spektaklu na tematyce genderowej i homoseksualnej - co, w przypadku "Wieczoru" trudne nie jest - pokazując budowanie prze bohaterów swojej tożsamości seksualnej.

Podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w ciągu dziesięciu dni w obejrzeć można było aż dwadzieścia przedstawień, przygotowanych w oparciu o teksty słynnego Anglika.

Do Trójmiasta przyjechały produkcje z Francji, Litwy, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Armenii, Rumunii, Węgier, Japonii, Zimbabwe oraz realizacje polskie. Zobaczyliśmy m. in. cztery różne "Hamlety", trzy "Sny nocy letniej", po dwie inscenizacje "Burzy" i "Wieczoru Trzech Króli" oraz "Makbeta", przygotowanego przez zespół trójmiejskich artystów.

Japońscy artyści zaprezentowali - poza spektaklami typowo warsztatowymi - najbardziej ascetyczne przedstawienie festiwalu. Ubrani na czarno aktorzy występowali na pustej, spowitej w półmroku scenie; obywali się bez scenografii oraz praktycznie bez rekwizytów. Całość zagrana została oszczędnie, z nieśpiesznym ruchem (często nawet - bezruchem) scenicznym, subtelną reżyserią świateł i oprawą muzyczną - co w pełni pozwoliło wybrzmieć mocno skróconemu tekstowi.

Aktor wcielający się w postać Hamleta, z głową ogoloną niczym mnisi buddyjscy, przez cały spektakl siedział z przodu sceny w pozycji kwiatu lotosu. To w przestrzeni wokół niego toczyły się wszystkie wydarzenia i działali pozostali bohaterowie. Może nawet cała akcja toczyła się tylko w umyśle "Hamleta"?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji