Artykuły

Artysta żyje krócej niż człowiek

- To jest być może idiotyczne, irracjonalne i niepotrzebne, ale mnie się wydaje, że ja za aktorami noszę walizki z duszami postaci. I powiem pani, że przed spektaklem mobilizuję się, koncentruję tak, jakbym miał grać. Muszę być z nimi jakoś na równo - mówi reżyser KRYSTIAN LUPA.

MAGDALENA RIGAMONTI: Wszystkie swoje spektakle pan ogląda? KRYSTIAN LUPA: Wszystkie. M.R.: Na przedstawieniu "Persona. Marilyn", pokazywanym na zakończonym niedawno festiwalu Wybrzeże Sztuki w Gdańsku, siedział pan na balkonie. Spięty jakiś. M.R.: Denerwował się pan? - Prawie na poręczy siedziałem. Z balkonów tu prawie nic nie widać. Przed spektaklem Sandra Korzeniak [grająca Marilyn Monroe, główną rolę w tym spektaklu - przyp. red.] weszła do teatru i napadły ją jakieś demony. Bała się czegoś. M.R.: I co jej pan powiedział? - Żeby się otworzyła na ten strach. Kiedy się człowiek spotka z lękiem uczciwie i odważnie, to mu to na ogół wychodzi na dobre. Słusznie pani zauważyła, że na początku byłem bardzo spięty, bo bałem się o Sandrę. M.R.: Ale przytulił ją pan, uspokoił? - Nie, bo uważam, że reżyser nie powinien przytulać i traktować aktora jak kogoś chorego, biednego. Zasugerowałem, żeby sama sobie z tym poradziła. Człowiek przytulony przestaje mieć odwagę, ochotę na aferę, awanturę, na to, że musi zwyciężyć. W każdym razie Sandra powiedziała mi po spektaklu, że jej pomogłem... M.R.: Tatusiem to pan raczej nie jest dla swoich aktorów... - No nie jestem. Jesteśmy dla siebie raczej agresywnie nastawionymi kochankami niż rodziną.

Po spektaklu w Gdańsku widzowie zostali, chcieli rozmawiać. Pan odwołał spotkanie.

- Uważam, że widz powinien pójść do domu i przemyśleć to, co zobaczył. Często spotkanie po spektaklu rozmywa przemyślenia. Jeśli jestem widzem w teatrze, to nie lubię iść do garderoby, spotykać się z aktorami, którzy przed chwilą byli bogami. Po spektaklu aktorzy są rozebrani z magii, rozlaźli, wyczerpani. Jakieś takie łachy z nich zostają.

Pana spektakl trwa trzy bite godziny, więc nie ma co się dziwić.

- Przed chwilą byłem w garderobie u Władka Kowalskiego. Ma swoje lata, cudownie się trzyma i jest w moim pojęciu aktorem nowoczesnym. Wiem, że on w graniu przekracza granice - tak jak żołnierz, który w czasie walki nie czuje kuli, tak on w trakcie spektaklu nie czuje wyczerpania. Jednak po brawach następuje tak zwany wielki upad. Zresztą, nie tylko u niego. Umawiamy się z aktorami, że po spektaklu pójdziemy coś zjeść, a w rzeczywistości większość z nas wybiera łóżko.

A pan w jakim jest stanie po takim spektaklu?

- To jest być może idiotyczne, irracjonalne i niepotrzebne, ale mnie się wydaje, że ja za aktorami noszę walizki z duszami postaci. I powiem pani, że przed spektaklem mobilizuję się, koncentruję tak, jakbym miał grać. Muszę być z nimi jakoś na równo. Zdarza się oczywiście, że przedstawienie idzie fałszywą drogą, nie uzyskujemy podstawowej energii do relacji, które muszą zachodzić na scenie.

Czyli co się dzieje?

- Żeby wszystko było dobrze, aktorzy muszą wejść w swój tajemniczy taniec. Wyuczona rola jest czymś martwym - trzeba ją rozjuszyć. Aktorzy są jak ludzie idący na ciężką kłótnię albo rozmowę z szefem, który chce ich wyrzucić. Wiadomo, że na takie spotkania niesie się ze sobą jakiś rodzaj amunicji.

Interweniuje pan, kiedy idą na pusto?

- Kiedy idzie fałszywie, to ja od razu czuję się zatruty. Dosłownie, fizjologicznie. Muszę szybko uciekać ze spektaklu, z teatru.

Do knajpy pan ucieka czy do łóżka?

- Najczęściej do łóżka.

Słynne są te pana ucieczki...

- Aktorzy myślą czasem, że to fochy albo jakaś walka z nimi, nawet szantaż. Choć istotnie, po takiej ucieczce interpretowanej jako skandal następowała faza stresu, która powodowała, że następny spektakl miał niesamowitą, demoniczną energię.

Myśli pan, że aktorzy też szybko wyłapują fałsz?

- Czują spadek energii albo paraliż intuicji. Ale nie wyczuwają już fałszywej energii, czyli tak zwanego aktorzenia. Często są wtedy szczęśliwi i bezwiednie nadmuchują sobie balonik pychy. Moim zdaniem aktor nie musi być pysznym człowiekiem, nie musi nawet hołdować pysze. Jednak pyszałek w każdym aktorze siedzi, jest wampirem, czeka na nadarzającą się sytuację i kiedy tylko ma możliwość, to aktora porywa. Z drugiej strony publiczność czasami ma ochotę na tanie relacje, czyli na słabe granie. Swoim zachowaniem, gatunkiem aplauzu, humorystycznego odzewu ustawia aktora.

I po to ma pan mikrofon podczas spektaklu, żeby w razie czego zakrzyknąć coś do aktora, naprowadzić go na dobrą drogę?

- Nie, nie po to. Dzięki temu mikrofonowi jestem w stałym kontakcie z elektrykami i akustykami.

Ich też pan musi pilnować?

- To nie pilnowanie - to współtworzenie na gorąco, bo nigdy nie można ustalić świateł i dźwięku raz na zawsze. Są przedstawienia, podczas których publiczność trzeba mocno uderzyć dźwiękiem, a są takie, w których wystarczy delikatnie. Zdarza się, że skracamy pauzy i wszystko toczy się niesłychanie szybko.

Skąd pan to wie?

- Intuicja. Intuicyjnie staram się być pomiędzy aktorami, widzami i techniką.

Niedawno rozmawiałam z Niną Andrycz o jej aktorskich marzeniach i powiedziała mi, że u Seweryna w Polskim by zagrała, u pana też, ale pana to się boi, bo pan się na aktorów drze.

- Kto się boi Krystiana Lupy? (śmiech) Wiem, że kiedyś zagrała u Swinarskiego... Wzruszenie odbiera mi mowę. Nic więcej nie powiem i tak zamanifestuję to wzruszenie.

A jak jest z manifestowaniem w ogóle? Pytam, bo kilka razy pan mówił, że dla pana to już nie czas, by pisać manifesty, określać, czym jest pański teatr.

- Dużo się wypowiadam. Prowadzę dziennik. Piszę refleksje na temat aktorstwa i to może kiedyś złoży się na pewien rodzaj, nie chcę mówić systemu, bo działam przeciw systemowi, ale czegoś na kształt możliwości drogi. Jeżeli natomiast chodzi o manifesty manifestujące, które są aktami dołączonymi do spektaklu, czołgami, które jadą przed spektaklem albo za spektaklem - nie bardzo mnie teraz interesują. One ostro obrysowują spektakl, a teraz teatr idzie za inną intuicją prawdy.

Zawiłe to. Co to znaczy?

- To znaczy, że forma się rozmywa; teatr zaczyna przeszukiwać rejony nieteatralne. To interesuje młodych. I ci młodzi piszą manifesty. Widocznie manifesty są czynnościami fizjologicznymi młodości. Później to mija.

Widziałam, kiedy wychodził pan z aktorami na scenę po przedstawieniu. I wie pan co? Widać, że jest pan chłopakiem, trochę.

- Wszyscy się śmieją, że co jakiś czas jestem najmłodszym reżyserem, a później się starzeję, a potem znowu jestem najmłodszy.

Te krótkie portki i T-shirt wskazują na to, że teraz jest pan na etapie bycia najmłodszym reżyserem?

- Mam taką prywatną teorię, że artysta żyje krócej od człowieka. Moim zdaniem artysta w człowieku to jest taki koń albo kot. Albo inaczej, jedni mają kota, który żyje 11 lat, inni psa, co jest z nimi jakieś 17 lat.

A pan, rozumiem, ma artystę?

- Tak, i co jakiś czas ten artysta we mnie pada, a ja muszę wtedy szukać nowego szczeniaka.

Są takie miejsca, gdzie te szczeniaki można znaleźć?

- Gdzieś są. Jestem pewien. Picasso miał niezłą myśl na ten temat. Mówił, że naśladować innych jest rzeczą absolutnie nieuniknioną, natomiast najbardziej żałosne jest naśladowanie siebie. W momencie kiedy zaczynasz naśladować siebie, stajesz się artystycznym trupem. Wielu ludzi niestety nie ma w tym względzie czuja. Z drugiej strony, wielu też chce żyć w zadowoleniu i podziwie. Pewnie nawet każdy. Czasami mi szkoda, że niektórzy głupieją na skutek zadowolenia.

Ile razy brał pan nowego artystę na wychowanie?

- Wydaje mi się, że trzy razy zmieniłem artystę albo jak kto woli - skórę.

I to ten artysta podpowiedział panu, żeby główna bohaterka spektaklu o Marilyn Monroe mówiła z krakowskim akcentem?

- Mówi po krakowsku, bo jest krakowianką. Pamiętam Sandrę Korzeniak ze szkoły teatralnej. Ona już wtedy miała coś z Marilyn. Kiedy chciała coś powiedzieć, to cała była mówieniem, kiedy słuchała - słuchaniem.

Zagaduję o tę Marilyn, bo odgrażał się pan, że zrobi tryptyk "Persona". Pierwsza część - "Persona. Marilyn" (2009) poświęcona została Marilyn Monroe, druga - "Persona. Ciało Simone" - Simone Weil (2010). A teraz słyszę, że będzie tylko dyptyk. To przez ten skandal z Joanną Szczepkowską na premierze drugiej części odechciało się panu trzeciej? Szczepkowska pokazała widzom tyłek i zapytała: "Jak daleko można pójść?".

- To nie tak. Jakoś się wyczerpaliśmy w tej przygodzie. W pewnym momencie rykoszetem poszło w tył, to znaczy okazało się, że w zasadzie mamy trylogię, bo można doliczyć "Factory", czyli "Persona. Andy Warhol".

Ale przecież nie tak miało być. Na łatwiznę pan idzie?

- Niech będzie, że na łatwiznę. Przymierzaliśmy się do Georgija Gurdżijewa [grecko-ormiański mistyk, okultysta, twórca tańców zwanych od jego nazwiska świętymi tańcami Gurdżijewa - przyp. red.] i podczas dyskusji z aktorami na ten temat coś zwiędło. Straciliśmy fascynację, odwidziało nam się, przestaliśmy mieć zapał do tej trzeciej części. No i nie robimy. Nic. Teraz jestem skupiony na tym, że jeździmy po świecie z "Personą. Marilyn". Dużo zaproszeń ma "Factory", również "Simone". Spektakle zaczynają swoje podróże. Poczułem, że takie jeżdżenie turystyczne bywa jałowe. A podróż z przedstawieniem w jakiś przedziwny sposób piętnuje miejsca, w których gramy. Uprawiam turystykę nieturystyczną. Chodzenie i zwiedzanie powoduje, że nie wiem, co robić.

Teraz podobno chce pan wziąć na warsztat Elfriede Jelinek. To prawda?

- Coś mnie korci, żeby się za nią wziąć. Ale będzie to chyba sztuka Jelinek.

Jaka?

- Taka, której Jelinek jeszcze nie napisała.

???

- Nic więcej nie powiem.

W 2009 r. dostał pan teatralnego Oscara - Europejską Nagrodę Teatralną. No, ale który przeciętny Polak słyszał wtedy o Lupie? Dopiero po incydencie pośladkowym wszystkie tabloidy pisały o reżyserze Krystianie Lupie.

- Wie pani, takie są mechanizmy. Nie powiem, żeby było to sympatyczne doświadczenie. Przedziwne, bardzo, schizofreniczne przeżycie i dla mnie niezrozumiałe. Z Joanną Szczepkowską pracowaliśmy bez żadnego konfliktu, z poczuciem sensu, przynajmniej z mojej strony. Ona była serdeczna w tej robocie, sprawiała wrażenie zaangażowanej. Później wylała na tę współpracę kubeł pomyj. Musiała szukać sensów swego wyczynu, bo nie tylko my nie rozumieliśmy jej zachowania.

Efekt jest taki, że niektórzy chcą pana przepędzić z Teatru Dramatycznego, z teatru repertuarowego do prywatnego. Co pan na to?

- W agresywnym rozdźwięku, jaki jest w środowisku teatralnym, ta afera stała się żerem. Można powiedzieć, że tradycyjny "dobry teatr" czuje się niedowartościowany. Ludzie nie rozumieją, dlaczego sukcesy odnoszą Jarzyna, Warlikowski i tak dalej.

I pan...

- I cała młodsza generacja. Ludzie z "dobrego teatru" tego nie akceptują. Uważają, że to może jakaś moda. Innymi słowy, nie ma estetycznego porozumienia pomiędzy tymi dwoma rejonami teatru. Afera była kijem w to mrowisko. Moim zdaniem Szczepkowska zrobiła to z całkowitą premedytacją.

A pan wtedy uciekł do łóżka?

- Mnie tak po ludzku było przykro. Przecież nie chodzi o to, żeby aktor pokochał reżysera, tylko o to, żeby pokochał to dziecko, które powstaje. Spektakl jest cudowną rzeczą, do której wszyscy odnoszą się z osobliwym, bardzo intymnym marzycielstwem, troską, miłością i przede wszystkim lojalnością. Jest wartością i wydawało mi się, że dla Szczepkowskiej również. Zwłaszcza że udało się jej zrobić, moim zdaniem, bardzo celną i poruszającą rolę, której tak naprawdę nikt nie widział. Na premierze zrobiła to, co zrobiła, a później była już tylko zakładniczką swojego gestu. Nie można się na coś wypiąć, a potem znowu oddać się roli. Najbardziej przykre było to, że udało się zniszczyć wymowę tego spektaklu. Bardzo skomplikowanego i niejednoznacznego. Szkoda.

POD LUPĄ

Krystian Lupa (ur. 1943), klasyk współczesnego nowoczesnego teatru, autor legendarnych przedstawień opartych na sztukach Witkacego, m.in. "Nadobnisie i koczkodany" (1978), i "Wymazywanie" według Thomasa Bernharda (2001). W 2009 r, rozpoczął pracę nad tryptykiem "Persona, Tryptyk". Pierwsza część "Persona, Marilyn", poświęcona Marilyn Monroe, została wystawiona rok temu, druga - "Persona. Ciało Simone" - poświęcona Simone Weil, miała premierę w tym roku, Lupa w 2009 roku otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę Teatralną.

Na zdjęciu: Krystian Lupa z aktorami po spektaklu "Persona. Marilyn", prezentowanym na Festiwalu Wybrzeże Sztuki, Gdańsk, lipiec 2010 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji