Artykuły

Bregencja. Premiera "Pasażerki" z librettem wg książki Zofii Posmysz

Wydarzeniem na festiwalu w Bregencji będzie jutro premiera "Pasażerki" Mieczysława Weinberga z librettem opartym na książce Zofii Posmysz.

Tegoroczny program jednego z najważniejszych letnich festiwali w Europie, jaki odbywa się w austriackiej Bregencji, zdominowała muzyka Mieczysława Weinberga. Ten kompozytor jest w Polsce mało znany, choć urodził się w 1919 r. w Warszawie i mieszkał w tym mieście przez 20 lat.

Zresztą i świat zainteresował się Mieczysławem Weinbergiem dopiero kilka lat temu. Wcześniej znany był jedynie w Związku Sowieckim, gdzie przeżył prawie 60 lat. We wrześniu 1939 r. udało mu się uciec przed hitlerowcami z Polski. Zmarł w 1996 r.

"Pasażerka" jest jedną z siedmiu oper, jakie skomponował. Dotąd nie była wystawiana, jedynie cztery lata temu w Moskwie odbyło się jej prawykonanie koncertowe. Obecnie zainteresował się nią wybitny reżyser brytyjski i szef festiwalu w Bregencji David Pountney.

Festiwalowy spektakl powstaje w koprodukcji z warszawską Operą Narodową. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć inscenizację Pountneya już w październiku. W następnych sezonach zostanie wystawiona w Londynie, Madrycie, Berlinie i Nowym Jorku.

"Pasażerka" to jedna z najbardziej znanych polskich książek o Auschwitz. Jej autorka Zofia Posmysz była więźniarką tego obozu. W 1961 r. jej opowieść postanowił przenieść na ekran Andrzej Munk, po jego tragicznej śmierci film dokończył Witold Lesiewicz.

- Odnoszę wrażenie, że David Pountney zna film Andrzeja Munka - mówi baryton Artur Ruciński, odtwórca roli Tadeusza w przedstawieniu w Bregencji. - Zastosował podobny montaż scen obozowych i tych rozgrywających się po wojnie, co zresztą bardzo uatrakcyjnia przedstawienie.

W Bregencji "Pasażerka" będzie grana od jutra do 31 lipca. Na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się sympozjum poświęcone Mieczysławowi Weinbergowi z udziałem m.in. Zofii Posmysz. Przygotowano pięć koncertów z jego utworami, a Instytut Adama Mickiewicza wysyła do Bregencji wystawę o kompozytorze i "Pasażerce".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji