Artykuły

Łódź. Kulturalna edukacja w Fabryce Sztuki

Swą siedzibę ma przy ul. Tymienieckiego 3, w zabytkowym kompleksie pofabrycznym, będącym niegdyś częścią dawnego imperium przemysłowca Karola Scheiblera, później zaś mieszczącym zakłady "Uniontex".

Fabryka Sztuki zajmuje się regularną działa edukacyjną, głównie z dziedziny teatru i sztuki najnowszej. Odbywają się tu przedstawienia i warsztaty teatralne, projekty muzyczne i koncerty, spotkania, wykłady i projekcje.

Teatralne działania Fabryki Sztuki prowadzone są przez Choreę, stowarzyszenie wywodzące się z Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", łączące tradycje antyczne ze współczesnym teatrem. Zespół przygotowuje koncerty i spektakle (m.in. w cyklu Scena Fabryka), działania teatralne w przestrzeni miasta (Manewery Patriotyczne), prowadzi prace badawcze oraz działalność edukacyjną. Co dwa tygodnie podczas "Wtorków w Fabryce" można wziąć udział w warsztatach prezentujących różne formy teatralne, ćwiczenia z ciałem i głosem oraz spotkania z wybitnymi osobowościami związanymi z teatrem. Prowadzone przez "Choreę" zajęcia to m.in.: "Lekcje Antyku" i "Lato Teatralne" dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz środowisk akademickich i artystycznych.

"Czwartki w Fabryce" to cykl wykładów i spotkań z artystami i specjalistami w różnych dziedzinach kultury. Do tej pory byli to m.in.: Grupa Twożywo, wokalista Cool Kids of Death Krzysiek "Ostry" Ostrowski, reżyser filmów dokumentalnych Maciej Drygas, autorzy "Spacerownika łódzkiego" Joanna Podolska i Ryszard Bonisławski.

W czasie wakacji Fabryka Sztuki proponuje projekcje filmowe w ramach "Kina Letniego", odbywającego się w przestrzeniach dziewiętnastowiecznych fabryk. Inne projekty tej instytucji to m.in. koncerty z cyklu "Poza Horyzont" oraz Zona Sztuki Aktualnej, prezentująca najnowsze projekty sztuki współczesnej.

Pod tym samym adresem co Fabryka Sztuki znajduje się Łódź Art Center www.lodzartcenter.com), prywatna fundacja, zajmująca się organizacją festiwali i będąca operatorem przedsięwzięcia "Łódź - Europejska Stolica Kultury 2016". Łódź Art Center, czyli Międzynarodowe Centrum Sztuki w Łodzi, ma historię dłuższą niż Fabryka Sztuki: działalność rozpoczęło w 2005 r. Zostało utworzone przez Fundację Edukacji Wizualnej oraz Międzynarodowe Muzeum Artystów, pod patronatem Miasta Łodzi.

Utworzone m.in. przez wymienione instytucje centrum kulturalno-artystyczne przy ul. Tymienieckiego 3 należy do największych w Polsce. Składa się z dziewięciu hal, z których każda liczy około 900

m2 . Odnowione wnętrza fabryki zostały nagrodzone przez łódzkich architektów tytułem "Wnętrze Roku 2004" za najlepszą rewitalizację zabytku. Działające tam instytucje utrwalają wizerunek Łodzi jako miasta nowoczesnego i przyjaznego kulturze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji