Artykuły

Gorzów Wlkp. Scena Letnia z Chopinem

Już 27 czerwca o godz. 20.30 odbędzie się koncert w wykonaniu Waldemara Malickiego, inaugurujący Scenę Letnią 2010. Tegoroczny gorzowski festiwal teatrów ogródkowych organizowany przez Teatr im. Osterwy, będzie muzycznym hołdem poświęconym twórczości Fryderyka Chopina.

Zgodnie z przedwojenną tradycją teatrów ogródkowych, gorzowscy melomani będą mogli na żywo wysłuchać licznych koncertów. Również spektakle teatralne, m.in. "Fryderyk Chopin-Homo Artifex" z Dariuszem Jakubowskim z Teatru Studio czy "Pożegnalny koncert" w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego (Leszek Zduń i Anna Grycewicz/Ewa Szawłowska), nawiązywać będą do uroczystych obchodów Roku Chopinowskiego. Na Scenie Letniej wystąpią także inni znakomici artyści sceny polskiej, m.in. Anna Romantowska, Krzysztof Kolberger, Tomasz Mędrzak i Witold Pyrkosz. Nie zabraknie też współczesnych aranżacji muzyki klasycznej, o które zadbają gorzowscy muzycy jazzowi - Adam Bałdych i Przemysław Raminiak. Najważniejsze i najsłynniejsze utwory Fryderyka Chopina, m.in. w wykonaniu Artura Dutkiewicza, Rafała Odrobiny, Wojciecha Kubicy, Zielonogórskiej Orkiestry Kameralnej czy Gorzowskiej Orkiestry Kameralnej, rozbrzmiewać będą w lipcowe wieczory. W 1826 roku młody Fryderyk wyruszył w pierwszą podróż do Berlina. Kto wie, czy nie zatrzymał się gdzieś na szlaku, aby zapisać kilka nut? Przecież najkrótsza droga do Berlina prowadziła właśnie przez Landsberg

Scena Letnia to również propozycje dla najmłodszych widzów, których zapraszamy w piątki o godz. 12.00. Spektakle dla dzieci zaprezentują m.in. aktorzy z Teatru Mer z Łodzi i Studia Teatralnego Guliwer z Zielonej Góry.

Teatr Letni w Gorzowie Wlkp. to jedyny taki historyczny obiekt w Polsce. Wybudowany został w 1886 r. według projektu W. Arndta - najpierw powstał drewniany dach nad widownią a potem murowany budynek, w którym znajdowała się scena. Z zewnątrz, po obu stronach sceny P. Hardstock namalował wielkie neoklasyczne kandelabry, który są do dziś dobrze widoczne. W takim kształcie Teatr Letni przetrwał do 1925 roku; później okno sceniczne zostało zamurowane a budynek przekształcono w malarnię i magazyn. Dopiero od czerwca 2003 r., najpierw na prowizorycznej estradzie a później już w zmodernizowanym budynku, powrócono do tradycji prezentowania na żywo spektakli, koncertów i recitali w ramach Sceny Letniej.

Scena Letnia 2010 trwać będzie od 27 czerwca do 31 lipca. Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji