Artykuły

Warszawa. Chopin Open, czyli Szalone Dni z muzyką

Chopinowskie szaleństwo zaplanowano w budynkach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Teatru Narodowego oraz w namiocie, który stanie przy placu Teatralnym. Oficjalna inauguracja w czwartek wieczorem, maraton rozpocznie się w piątek 11 czerwca koncertami o godzinie 12

Doskonale pamiętam tłum kłębiący się w Centrum Kongresowym w Nantes pod koniec stycznia tego roku, gdy po raz szesnasty René Martin zorganizował "La Folle Journée". I te kolejki przed każdym z koncertów! I dokładne planowanie, kogo zobaczyć i o której godzinie, tak by niczego nie przegapić. Oryginalna formuła festiwalu jest rodzajem maratonu: koncerty od rana do wieczora, trwające średnio 45 minut. Słuchacz sam konstruuje program dnia. Wchodzi, wychodzi, słucha, odpoczywa, powraca. A wokoło muzyka.

Na taki pomysł wpadł René Martin, który podczas pierwszych "Szalonych Dni" w 1995 roku, poświęconych Mozartowi, ściągnął ok. 18 tys. słuchaczy. W tym roku, dedykując festiwal Chopinowi, pobił rekord frekwencyjny. Sprzedano 128 tys. biletów. Formułę "Szalonych Dni" eksportowano już do Hiszpanii, Japonii i Brazylii. W tym roku po raz pierwszy - z uwagi na Chopina i Orkiestrę Sinfonia Varsovia, która uczestniczy w festiwalach od samego początku - przeniesiono ją do Warszawy.

. Ostatni zaplanowano w niedzielę 23 czerwca o godz. 22. W sześciu przestrzeniach niemal non stop rozbrzmiewać będzie muzyka. 120 koncertów. Chopin i jego przyjaciele oraz rywale. Kompozytorzy romantyczni. Posłuchamy też Bacha, po którego preludia i fugi Chopin regularnie sięgał.

Kto wystąpi? Oczywiście Sinfonia Varsovia (która współorganizuje festiwal), Marc Minkowski, Michel Corboz, Maria Keohane i Ricercar Consort, klawesynista Pierre Hantai, Olga Pasiecznik oraz pianiści wierni festiwalowi od lat, m.in Anne Queffeléc, Boris Berezovsky, Philippe Gusiano, Brigitte Engerer, Alexander Melnikov. Chopina w opracowaniach zagrają Zespół Polski, Motion Trio, Glass Duo, Kwadrofonik, Levity. Posłuchamy polskich uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Sale (od 100 do 1700 miejsce) będą nosić odpowiednie nazwy (np. Sala Fontana, Sala Delacroix). Bilety na każdą kieszeń: 5-10 zł. Koncerty w namiocie za darmo.

Na takim festiwalu najważniejsza jest logistyka: zorganizowanie kilkudziesięciu koncertów w tym samym czasie, zainteresowanie publiczności, by po jednym czy dwóch nie wychodziła, by pozostała na kolejne, albo by powróciła następnego dnia. Sinfonia Varsovia opracowała program edukacyjny dla najmłodszych, przygotowujący do słuchania muzyki. "Chopin Open" to eksperyment. Impreza, w której obok wartości artystycznych liczą się uczestnictwo i otwartość na inny sposób słuchania muzyki. Jeśli zdamy egzamin, impreza powróci za rok.

"Chopin Open" w Programie 2 Polskiego Radia. Transmisje: 10.06 godz. 20 (inauguracja, Berezovsky); 11.06 godz. 20 (Ricercar Consort), godz. 21.30 (Melnikow); 12.06 godz. 20 (Trio Wanderer, Krzyżanowski, Paciorkiewicz), godz. 21.30 (Perez)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji