Artykuły

Warszawa. "Don Kiszot" w Dramatycznym

W sobotę w Teatrze Dramatycznym premiera "Don Kiszota" w reż. Macieja Podstawnego.

Błędny rycerz Don Kichot wciąż pozostaje symbolem realizowania marzeń za wszelką cenę, nawet uznania przez otoczenie za szaleńca.

W spektaklu w Teatrze Dramatycznym bohaterem jest człowiek bezdomny, wykluczający się dobrowolnie ze społeczeństwa. Figura Don Kichota staje się przyjętą przez niego rolą.

Jego chorobliwy stan jest jedyną możliwością zmierzenia się z rzeczywistością. Swoimi kłopotliwymi dla innych pytaniami o istotę człowieczeństwa przypomina nieco starożytnego myśliciela Sokratesa.

Razem z Don Kichotem twórcy spektaklu będą próbowali zdemaskować kłamstwo, w którym z łatwością można się zatracić, i pokazać, jak nasze osobiste przeświadczenia potrafią zniekształcać prawdziwy ogląd świata. Elementem przedstawienia będą między innymi prowokacyjne akcje performatywne (jak mówi reżyser - przedstawienia), będące próbą odnalezienia Don Kichota we współczesności i głoszenia wśród ludzi jego prawd.

- Od razu chcę zaznaczyć, że nasz spektakl nie jest adaptacją powieści Cervantesa - mówi Maciej Podstawny, dla którego "Don Kiszot" będzie debiutem na scenie instytucjonalnego teatru. - Wyszliśmy od dramatu Mateusza Pakuły opublikowanego w jego wydanym właśnie zbiorze dramatów, będącego rodzajem zabawy tą symboliczną postacią.

Ostateczny scenariusz - korzystając z aktorskich improwizacji - stworzyli we trójkę Mateusz Pakuła, Maciej Podstawny i Aleksandra Krzaklewska, aktorka, z którą reżyser pracował przy dyplomie w łódzkiej Szkole Filmowej.

- Do zawodu dramaturga nie trzeba papieru poświadczającego studia - mówi Podstawny. - Raczej osoby, która ma spojrzenie pozwalające na ujęcie całości przedstawienia. Aleksandra okazała się taką osobą w Łodzi, dlatego teraz wspólnie debiutujemy na scenie Dramatycznego.

"Don Kiszot", sztuka na podstawie powieści Miguela de Cervantesa, reż. Maciej Podstawny, wyk. Adam Ferency, Mariusz Benoit, Klara Bielawka, Teatr Dramatyczny, Warszawa, plac Defilad 1, bilety: premiera - 40 - 60 zł, spektakle - 30 - 45 zł, rezerwacje tel. 22 656 68 44, premiera: sobota (5.06.), godz. 21.30, spektakle: niedziela (6.06.), godz. 21.30, wtorek (8.06.) - środa (9.06.), godz. 19.30

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji