Artykuły

Berlin. Polski Express III

Krytyka Polityczna zaprasza na festiwalu Polski Expree do wyprawy przez cztery kręgi polskiego piekła: politykę, gospodarkę, życie społeczne, sztuki, by wylądować w niebie utopii, o której dominację na ziemi toczy się walka.

WE WILL BE STRONG IN OUR WEAKNESS. NOTES FROM THE FIRST CONGRESS OF THE JEWISH RENAISSANCE IN POLAND

Performance: Yael Bartana/Jewish Renaissance Movement in Poland, Tel-Aviv/Amsterdam/Warsaw, w wykonaniu Susanne Sachse i Sławomira Sierakowskiego

25 maja, wtorek, godz. 18.30, HAU1

Stosunki polsko-żydowskie, mimo iż trwają już setki lat, wciąż budzą emocję. Temat ten uważany jest za drażliwy, a gdy tylko zostanie poruszony w publicznej debacie, wywołuje lawinę komentarzy. Wystarczy spojrzeć na dane liczbowe by zrozumieć, że sprawa jest delikatna. Na początku ubiegłego stulecia mieszkały w Polsce 3 miliony Żydów, dzisiaj raptem 10 tysięcy. Są to głównie potomkowie ocalałych z Holokaustu, którzy nie opuścili kraju po drugiej wojnie światowej ani w wyniku takich akcji propagandowych komunistycznej władzy jak na przykład "marzec 1968". Izraelska artystka YAEL BARTANA zajmowała się tym problemem w filmach "Mary Koszmary" i "Mur i wieża". Obecnie przygotowuje ostatnią część trylogii pod tytułem WE WILL BE STRONG IN OUR WEAKNESS. W ramach festiwalu na żywo pokazana będzie zapowiedź filmu prezentującego pierwszy kongres Ruchu Żydowskiego Renesansu w Polsce. Bartana wykorzystuje wizualne i językowe środki charakterystyczne dla zgromadzenia ruchu politycznego. Repertuar gestów, symboli i retoryki nie jest powiązany z konkretnym czasem bądź ideologią. Dzięki temu historia staje się formą grupowej psychoterapii, podczas której narodowe demony zostają zbudzone i wydobyte na światło dzienne.

KRYTYKA POLITYCZNA: WHY IT IS SO BAD, IF IT SEEMS TO BE SO GOOD

Zapraszamy do wyprawy przez cztery kręgi polskiego piekła: politykę, gospodarkę, życie społeczne, sztuki, by wylądować w niebie utopii, o której dominację na ziemi toczy się walka.

Gospodarka

25 maja, wtorek, 22.30 (wszystkie imprezy cyklu w HAU2 Foyer)

Uwaga: spotkanie w jęz. niemieckim

Jest tylko jedna ekonomia powiedział wpływowy polski polityk i ekonomista podczas dyskusji o aktualnej sytuacji gospodarczej. Na szczęście Polska nie została dotknięta przez kryzys - podkreślił premier. Wówczas jednak banki już walczyły o swoje zyski kosztem jakości życia normalnego obywatela. Co jest w chwili obecnej do zrobienia?

Prowadzenie: Katarzyna Fidos

Polityka

26 maja, środa, 22:30, Hau 2 Foyer

Uwaga: spotkanie w jęz. angielskim

Czy to nie cud? pyta Jupiter w jednej ze sztuk Kleista. Nie, to infantylna postpolityczna rzeczywistości w Polsce. Partie, parlament, ważne urzędy, społeczeństwo obywatelskie, organizacje pozarządowe, media i Kościół katolicki. Wachlarz możliwości wspólnego życia i najnowsze wydarzenia, które stawiają kraj na głowie. Wielość opinii i idei jak Polska powinna urzeczywistnić sen o modernizacji i jedność w podejmowaniu bezsensownych decyzji.

Prowadzenie: Maciej Gdula

Życie społeczne /Social Life/

27 maja, czwartek, 22.00, Hau 2 Foyer

Uwaga: spotkanie w jęz. niemieckim

Polska społeczna przeciwko liberalnej. Religia kontra nihilizm, katolicy przeciwko lewackiej perwersji, antykomunistyczni bojownicy przeciwko prokumunistycznym kolaborantom, patrioci przeciwko zdrajcom Czy są to faktyczne problemy, które leżą u podstaw polskiej rzeczywistości społecznej? Kto aktualnie dominuje, a kto jest zdominowany?

Prowadzenie: Michał Sutowski

Sztuki /Arts/

28 maja, piątek, 22.00, Hau 2 Foyer

Uwaga: spotkanie w jęz. angielskim

Banalna wiara w indywidualizm artystycznej fantazji i nieświadomość mechanizmów, które tworzą rzeczywistość są schorzeniami typowego, polskiego artysty. Literatura stawia infantylne pytanie, na które inne sztuki naiwnie odpowiadają. Na szczęście nie zawsze Wyprawa do sztuk polskich dnia dzisiejszego.

Prowadzenie: Igor Stokfiszewski

Utopia

29 maja, sobota, 22.00, Hau 2 Foyer

Uwaga: spotkanie w jęz. angielskim

Utopia po dwudziestu latach staje się rzeczywistością. Ten wieczór poświęcony będzie wizjom Polski, Europy i świata. Niektórzy przeciwnicy "Krytyki Politycznej" utrzymują, że są oni lewicowymi radykałami, a wizje świata, które proponują, wiodą do obozów pracy przymusowej. Czepiają się także nowych publikacji wybranych dzieł Lenina. Zarzuty te odpierane są stwierdzeniem, że są oni tylko prostymi socjaldemokratami i może też skromnymi wojownikami o prawdę i uniwersalizm.

Prowadzenie: Sławomir Sierakowski

Polski Express jest znanym festiwalem polskiego teatru w Berlinie. Po czterech latach przerwy w ramach "The Promised City" odbędzie się jego trzecia edycja.

Polskie myślenie o sobie uległo w ostatnim czasie radykalnym przeobrażeniom. Wstąpienie do Unii Europejskiej i wzrost gospodarczy z jednej strony, nastanie finansowego kryzysu z drugiej, to fakty, które zmieniły oblicze społeczeństwa. Nie wszystkie jest tak proste, jak się wydawało, a do tego konieczna jest konfrontacja z przeszłością. Wiele aktualnych działań porusza nieobecne dotychczas aspekty związane z drugą wojną światową, takie jak objawy antysemityzmu wśród Polaków czy przypadki kolaboracji z Niemcami. Debata nad własną historią nie zmienia faktu poszukiwania szczęścia, które po rozstaniu z komunizmem, zdaje się znajdować jedynie w kapitalizmie.

Do udziału w tegorocznej edycji Polskiego Expressu zaproszone zostały prace, które zajmują się polską historią współczesną. Prace, które sceptycznie przyglądają się kapitalistycznemu otoczeniu. Prace, które poszukują nowych środków wyrazu. Poza prezentacjami teatralnymi najważniejszych twórców współczesnego teatru w Polsce, zaplanowane są także dyskusje, projekty interdyscyplinarne, a także szereg wykładów organizowanych przez przedstawicieli polskiej, odradzającej się lewicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji