Artykuły

Odludek 1666-1996

Pytanie o granice tolerancji i konformizmu, które Molier zadał w "Mizantropie", tej nie do końca śmiesznej, komedii sprzed ponad 400 lat, usłyszymy ze sceny Teatru Studio. Premiera w piątek.

"Mizantrop" od greckiego misanthropos - stroniący od ludzi, odludek. Alcest nienawidzi ludzi, zarzuca im brak lojalności i nieszczerość. Zbrzydły mu konwencje towarzyskie. Rąbie prawdę prosto w oczy, zraża wszystkich. O ironio, kocha istotę najbardziej towarzyską, kokieteryjną i sztuczną - młodą wdówkę Celimenę, która tak lawiruje, że oprócz Alcesta otacza ją stale rój wielbicieli. Ale ma ona wroga - podstarzałą, zazdrosną Arsenę...

Reżyser Ewa Bułhak posłużyła się przekładem prozą Jana Kotta. a nie wierszowanym Boya, Kott tłumaczył na zamówienie Zygmunta Hubnera. Spektakl w krakowskim Starym Teatrze z 1966 r. był - jak przystało na realny socjalizm - pełnym aluzji przedstawieniem politycznym. Odludka grał sam Hubner. - My nie uprawiamy teatru politycznego. Zresztą czasy się zmieniły - mówi mi Ewa Bułhak, która pierwszy raz reżyseruje Moliera.

Zawiła intryga rozgrywa się wśród współczesnych dekoracji, we współczesnych strojach, przy muzyce Stanisława Radwana. - Męczymy się nad każdą sceną, by przedstawienie nie było koturnowe, ale tez żeby nie straciło związku z Molierem - mówi Bułchak. Dla niej podstawowym tematem sztuki jest spór o granice tolerancji, o granice konformizmu: - Obrzydzenie dla życia publicznego, które odczuwa Alcest, nie jest przecież nam obce. Ale przy tym wszystkim staramy się nie zapomnieć, że to komedia.

Na paryskiej prapremierze w 1666 r. Mizantropa zagrał sam Molier. W polskim teatrze m.in: Gustaw Holoubek w Narodowym (1967). Marek Walczewski w Dramatycznym (1980) i Krzysztof Globisz w Starym (1992). W Studio odludka zagra Wojciech Malajkat, jego wroga, Oronta -Włodzimierz Press, Celimenę - Joanna Trzepiecińska, Arsenę - Anna Chodakowska. W krótkiej roli sługi Alcesta wystąpi Zbigniew Zamachowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji