Artykuły

Poznań. "ID" Libera i panel dyskusyjny w Ósemkach

Dwa babochłopy i jeden transwestyta poranieni przez tryby historii oraz wiszące w powietrzu pytanie - kim jesteśmy? Spektakl Marcina Libera, oparty na reportażach zamieszczonych w "Gazecie" - dziś w Ósemkach.

Przedstawienie zatytułowane "ID" [na zdjęciu] odbędzie się dziś w Ósemkach dwukrotnie: o godz. 18 i 20. "ID" ma trzech głównych bohaterów. Heidi (Beata Zygarlicka) - faszerowaną sterydami kulomiotkę z NRD, która stała się Andreasem, Żyda Sylwina (Arkadiusz Buszko) - przebierającego się w stroje zmarłej w getcie siostry bliźniaczki, który tańczy w gejowskich klubach w Hamburgu i Marię od Cegieł (Robert Gondek) - emerytowaną robotnicę przy budowie Nowej Huty. Wszyscy zasiądą przed mikrofonami, by opowiedzieć nam swoją historię.

Heidi i Sylwin to postaci zaczerpnięte z reportaży Angeliki Kuźniak, drukowanych w "Gazecie Wyborczej", a Marię od Cegieł Marcin Liber zapożyczył z reporterskiego zbioru "Nowohucka telenowela" Renaty Radłowskiej. Ale "ID" to znacznie więcej niż teatralna wersja trzech reportaży - spiętrzenie ich w jednym nurcie nadaje spektaklowi uniwersalny wymiar.

W "ID" wykorzystano też fragment powieści "Łaskawe" Jonathana Littella, co nie znaczy, że jest to spektakl tylko o freudowskim id. Równie ważne jest rozwinięcie tego skrótu - chodzi więc o tożsamość (identity). "Co za szczęście, że jesteśmy szczęśliwi, że żyjemy weseli, że jesteśmy żywi w swoim jednoznacznym ciele" - pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk, która jest autorką tekstów piosenek do "ID" i współpracowała z Liberem przy jego tworzeniu. Ile warte jest to szczęście, przekonamy się dziś w Ósemkach.

Jutro w tym samym miejscu dopełnienie spektaklu - spotkanie zatytułowane "Dlaczego teatr dokumentalny?". Czemu twórcy teatralni coraz częściej rezygnują z fikcji na rzecz autentycznych historii i co poza prawdą przekazu wnieść może do teatru dokument? M.in. na te pytania odpowiadać będą: Ewa Wójciak, Angelika Kuźniak - reportażystka, dwukrotna laureatka Grand Press - w 2008 za "Zabijali we mnie Heidi", Paweł Goźliński - szef "Dużego Formatu" i działu reportażu w "Gazecie Wyborczej", Maciej Masztalski - dyrektor artystyczny Ad Spectatores, alternatywnego teatru z Wrocławia oraz Paweł Sztarbowski - krytyk teatralny tygodnika "Newsweek". Początek dyskusji o godz. 19.

Spektakl "ID" oraz panel dyskusyjny to część organizowanego przez Ósemki projektu "Teatr wobec ", który przygląda się teatrowi jako przestrzeni dialogu ze współczesnością i szeroko rozumianą politycznością, a także porównuje teatr zaangażowany w latach 70. i 80. i teatr zaangażowany dziś.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji