Artykuły

WSPOMNIENIE

W tych dniach mija pierwsza rocznica śmierci Wojtka - absolwenta prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórcy wielu artystycznych programów estradowych i telewizyjnych.

W 1950 r. wraz z Lidią Wysocka, Marią Koterbską i Karolem Szpal- l skim stworzył kabaret Wagabunda. Następne lata spędził na zbieraniu materiałów literackich oraz angażowaniu odtwórców, organizując próby i premiery kolejnych spektakli. Lata powyższe to dla Wojtka również okres stałej walki z peerelowską cenzurą o możliwości publicznego wykonania nie tylko kolejnych programów kabaretu, ale również o ich tytuły (np. o tytuł "Kult śmiesznostki" trzeba było toczyć z cenzurą wielotygodniowe boje).

Występy Wagabundy odbywały się w całej Polsce, zawsze przy wypełnionych salach, nagradzane brawami. W księdze pamiątkowej, którą prowadził Wojtek, widnieją słowa uznania wielu wybitnych osobistości, m.in. profesorów T. Kotarbińskiego czy Z. Brzezińskiego.

Kabaret Wagabunda występował również często za granicą w Europie, USA, Kanadzie, Izraelu. Z tego okresu datuje się ścisła współpraca Wojtka z impresariami amerykańskimi S. Hurokiem i J. Woje-wódką. Warto przypomnieć, że grupę stałych odtwórców tego kabaretu stanowiła elita polskich aktorów i satyryków (L. Wysocka, M. Koterbską, K. Rudzki, W. Michnikowski, E. Dziewoński, Z. Cybul-ski, B. Kobiela, M. Czechowicz, K. Pawłowski, Z. Leśniak oraz J. Przybora, K. Szpalski, M. Załucki, J. Osęka). Wszystkie programy re- [ żyserowała J. Wysocka. Jak wynika ze statystki, programy Wagabundy obejrzało ponad dwa miliony widzów. Po zakończeniu działalności tego kabaretu Wojtek współtworzył liczne programy estradowe i telewizyjne (np. z J. Rzeszowskim rewię z Ewą Wiśniewską wielokrotnie powtarzaną w programie telewizyjnym). Współtworzył również programy z udziałem H. Kunickiej, R. Rolskiej, J. Połomskie-go, J. Oficerskiego oraz K. Krawczyka.

Jego intensywną działalność impresaryjną przerwało odebranie mu paszportu. Jak oficjalnie podano: "z powodu nieodpowiednich kontaktów obywatela poza granicami kraju z osobami, które mogły mieć niebezpieczny wpływ na bezpieczeństwo państwa". Prof. Bardini skomentował to jednym zdaniem: "W obecnym okresie odebranie paszportu jest komplementem". 24 lutego 1990 r. L. Kydryński i W. Młynarski zorganizowali pierwszy w Polsce benefis. Był to benefis Wojtka, który odbył się w sali kongresowej i był transmitowany przez telewizję, z udziałem wielu zaprzyjaźnionych artystów.

22 marca 2004 r. odszedł wrażliwy człowiek o niezwykle ciepłym i życzliwym stosunku do ludzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji