Artykuły

TVP Kultura. Film "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza"

Film dokumentalny "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" według scenariusza Marii Dębicz i Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, w reżyserii Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, wyprodukowany przez Gliwicki Teatr Muzyczny przy współpracy TVP, sfinansowany przez Samorząd miasta Gliwice, zostanie zaprezentowany trzykrotnie w TVP Kultura: 14 kwietnia o godz. 19.15, 15 kwietnia o godz. 15.00 i 18 kwietnia o godz. 8.50.

W środę 14 kwietnia Tadeusz Różewicz odbierze doktorat honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Uroczystość rozpocznie się w południe w Pałacu Poznańskich. Tam właśnie pokazany zostanie również dokument "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza". Do tej pory film był już zaprezentowany na gliwickim festiwalu "Camera Silesia", w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, w TVP 2, w Berlinie (w Teatrze Studio am Salzufer) i w Teatrze Dramatycznym w Warszawie - z okazji 50-lecia prapremiery "Kartoteki". W maju zostanie pokazany w ramach XXI Gliwickich Spotkań Teatralnych.

Jest to pierwszy dokument o 20 latach, które Tadeusz Różewicz spędził w Gliwicach na Górnym Śląsku. W 1949 roku ożenił się z Wiesławą Kozłowską, w Gliwicach urodzili się jego dwaj synowie: Kamil i Jan. W tym mieście stworzył setki wierszy, poematy i opowiadania, a także słynne dramaty (wśród nich: "Kartoteka" i "Stara kobieta wysiaduje"). Z Gliwic wyjeżdżał za granicę, m.in. na Węgry i do Włoch. Zdjęcia do filmu odbyły się między październikiem 2008 a październikiem 2009 w Gliwicach, Warszawie, Wrocławiu, a także za granicą ( w Budapeszcie, Pradze, Florencji, Berlinie). Po raz pierwszy poeta zgodził się na wspólny występ z żoną Wiesławą i synem Kamilem, zapraszając ekipę telewizyjną do domu we Wrocławiu. O Różewiczu wypowiadają się m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski, a także zagraniczni tłumacze i przyjaciele poety. Jego utwory prezentują Jan Peszek, Wojciech Pszoniak i Jerzy Trela. Wiersze czyta również sam poeta. Reżyser Krzysztof Korwin Piotrowski jest m.in. autorem dokumentów: "Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego" (TVP 1), "Czarownik z Janowa - Telofil Ociepka" (TVP Polonia), "Wenezuelska Polonia (TVP Polonia), "Roland Topor - mistrz czarnego NONsensu (TVP Kultura), widowisk telewizyjnych i wielu reportaży realizowanych dla TVP.

***

"Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" - film dokumentalny, Polska 2009, 58 minut, scen. Maria Dębicz i Krzysztof Korwin Piotrowski, reż. Krzysztof Korwin Piotrowski, zdjęcia Mieczysław Chudzik i Andrzej Prynda, montaż obrazu i dźwięku Norbert Rudzik, opracowanie muzyczne Ewa Błachut, współpraca realizacyjna Agnieszka Szczotka i in. Produkcja: Gliwicki Teatr Muzyczny dla TVP S.A. TVP Kultura, środa 14 kwietnia - godz. 19.15, czwartek 15 kwietnia - godz. 15.00, niedziela 18 kwietnia - godz. 8.50.

Na zdjęciu: Krzysztof Piotrowski, Tadeusz Różewicz z żoną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji