Artykuły

Poznań. Teatralne "Drugie Miasto" na Śródce

Zazębiające się widowiska teatralne, projekcje wideo na fasadach kamienic i wielka fiesta z grą świateł i muzyką na żywo - tak będzie wyglądała Śródka 21 maja. - Chcemy tu zrobić taki hawajski, odrealniony klimat. W tej szarej i smutnej przestrzeni zagrać na ckliwej nucie - mówi Ewa Wójciak, dyrektor Ósemek [na zdjęciu w "Paranoikach i pszczelarzach"].

Kiedyś było tak: mała śródecka społeczność żyła jak afrykańskie plemiona, przeniknięta duchem wspólnoty i poczuciem odpowiedzialności za miejsce. Często się spotykała, wspólnie wychowywała dzieci. I wtedy, jak wielka woda, przyszła rewitalizacja i wygnała starych mieszkańców Śródki z ich domów. Początkiem końca był most Jordana i związane z nim wielkie plany: hotele, bulwary, luksusowe sklepy. Czynsze gwałtownie wzrosły, mieszkańcy musieli się wyprowadzić, hotele nie powstały.

Teatr Ósmego Dnia odnalazł śródeckich uchodźców, którzy będą głównymi bohaterami projektu "Drugie Miasto", 21 maja na Śródce. Ulice Ostrówek, Śródka, Filipińska, od mostu Jordana po Rynek Śródecki, staną się wielką, dynamiczną sceną. W tym wieloelementowym widowisku wezmą udział artyści teatrów Ósmego Dnia i Biuro Podróży oraz grupa Movements Factory. Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Środek Świata zorganizuje warsztaty dla dzieci, a Stowarzyszenie Starter na fasadach kamienic pokaże wideofreski Dominika Lejmana.

Ósemki, za pomocą instalacji multimedialnych między budynkami, opowiedzą o ludziach Śródki i ich historiach. M.in. o rodzinie Powaliszów, artystach, muzykach, witrażystach - ich pracownia witraży działa na Śródce od trzech pokoleń. Z kolei Teatr Biuro Podróży zbuduje na Śródce specjalny labirynt. Do środka wchodzić będą kilkuosobowe grupy widzów. - To będzie połączenie teatru i instalacji, projekt bardzo intymny. Chcemy zaprosić widzów do obcowania z utraconym światem - mówi Paweł Szkotak, dyrektor teatru Biuro Podróży.

Poznańskie Stowarzyszenie Inicjatyw Teatralnych Movements Factory w ramach "Drugiego Miasta" zaprezentuje "Bodyland" - żywe, komponowane z ludzkich ciał obrazy. Z ciał tancerzy, ale też amatorów, w tym także mieszkańców Śródki. Autorka koncepcji i choreografii Iwona Pasińska w sumie zaangażuje prawie 200 osób.

Rozwinięcie tego projektu będzie można zobaczyć 27 czerwca w ramach festiwalu Malta. Na Śródce zobaczymy też pięć projekcji wideo Dominika Lejmana, laureata Paszportu "Polityki", który w swoich pracach zajmuje się głównie relacjami między człowiekiem a architekturą.

(...)

"Drugie Miasto" zacznie się wieczorem 21 maja i trwać będzie aż do zmierzchu.

(...)

Całość w Gazecie Wyborczej - Poznań.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji