Artykuły

Zegarek

Sztuka Jerzego Sza­niawskiego (1886-1970), czołowego pol­skiego dramaturga okresu dwudziestole­cia międzywojennego. Pierwsza jego sztuka "Murzyn" powstała w 1917roku, odtąd co parę lat Szaniawski publikował nowy utwór dramatyczny ("Ptak", "Żeglarz", "Adwokat i róże",,Dwa teatry"), stając się jednym z najciekawszych pisarzy teatralnych swego czasu.

Jego utwory charakteryzuje zwięzłość, prostota i intelektualna precyzja. Wszystko to służy rozważaniom moralnym, które do­tyczą honoru, godności, konfliktu marzenia i rzeczywistości.

"Zegarek" powstał w 1935 roku jako słu­chowisko radiowe i uzyskał nagrodę w plebiscycie na najciekawszą audycję. Podob­nie jak inne sztuki tego pisarza jest to dra­mat idei. Znakomicie skonstruowany dra­maturgicznie, nastrojowy, porusza etyczne problemy prawdy i kłamstwa w życiu czło­wieka.

Stary zegarmistrz oskarża swego pomoc­nika o kradzież cennego zegarka. Zwalnia chłopca z pracy, nie wiedząc o tym, że kra­dzieży dokonała jego ukochana żona. Po­mocnik i zegarmistrz spotykają się po la­tach...

W roli zegarmistrza wystąpił Kazimierz Opaliński (1890-1979), wybitny aktor tea­tralny (Łuka w "Na dnie" Gorkiego, Dyndalski w "Zemście" Fredry) i filmowy (ma­szynista Orzechowski w "Człowieku na torze")

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji