Artykuły

Poznań. Spektakl-gawęda Augusta Kowalczyka

- Dla młodego pokolenia to ostatnia szansa, żeby posłuchać świadków - powiedział August Kowalczyk po monodramie, który zaprezentował wczoraj w poznańskim Gimnazjum numer 58.

Aktor, były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz po raz 6742. przedstawił oparty na osobistych doświadczeniach spektakl-gawędę. W ciągu godziny mówił o obozowym życiu i o brawurowej ucieczce z kompanii karnej w obozie. Jednej z kilku udanych (z ponad ośmiuset w ogóle).

August Kowalczyk stworzył monodram pt. "6804" po przejściu na emeryturę w 1981 roku. Przedtem, od 1968 roku, był reżyserem i dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie. Pierwszy spektakl odegrał w kwietniu 1982 roku. Od tego czasu zobaczyło go ponad 2 miliony widzów. Wielu z nich to uczniowie.

- Za każdym razem odbierają to tak samo - opowiada artysta. - Są skupieni i współodczuwają. To na przestrzeni lat zupełnie się nie zmienia - dodaje. Rozpoczynając prezentacje monodramu, Kowalczyk miał zamiar wystawić go dokładnie 6804 razy. Ta liczba to jego obozowy numer. Czy jednak faktycznie spektakl nr 6804 będzie ostatnim? Dziś nie wiadomo.

- W każdym razie taki mam plan - mówi.

Choć pan August opowiada o najbardziej osobistych przeżyciach, to używa środków aktorskich. "6804" nie jest pogadanką - to pełnowymiarowy spektakl. Dlaczego?

- W ten sposób można lepiej dotrzeć do ludzi - mówi. - Oczywiście, że gram. Świadomie stosuję rozmaite zabiegi warsztatowe. Choćby dlatego, że wiele razy widziałem, kiedy ludzie, którzy mieli do powiedzenia znacznie więcej niż ja, odbijali się od muru obojętności słuchaczy. Nie chcę być jeszcze jednym nudziarzem. A historia związana z Auschwitz była przez długie lata fałszowana. Zarówno przez Niemców, jak i przez Polaków - wskazuje.

Gimnazjaliści byli pod wrażeniem. Po spektaklu przeprowadzili z artystą wywiad. Zostanie on opublikowany w gazetce szkolnej oraz na stronie internetowej gimnazjum.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji