Artykuły

Warszawa. Alina Somova i Denis Matvienko w "Bajaderze" w Wielkim

Zapowiadana w naszym przedstawieniu "Bajadery" primabalerina moskiewskiego Teatru Bolszoj, Svetlana Zakharova musiała odwołać przyjazd do Warszawy z powodu kontuzji. Przyrzekła nam występ w innym terminie, ale zapewne już w przyszłym sezonie. Zastąpi ją 31 stycznia br. w roli Nikii na naszej scenie inna rosyjska artystka ALINA SOMOVA, wybitnie utalentowana, najmłodsza pierwsza solistka Baletu Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu.

W partii Solora - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - jej partnerem będzie gwiazdor baletu petersburskiego DENIS MATVIENKO, pierwszy solista Baletu Teatru Maryjskiego. W przedstawieniu zobaczymy również czołowych solistów oraz niemal cały zespół Polskiego Baletu Narodowego, a Orkiestrę Opery Narodowej prowadzi jej dyrektor muzyczny Tadeusz Kozłowski.

Tym galowym przedstawieniem "Bajadery" z udziałem Aliny Somovej i Denisa Matvienki Polski Balet Narodowy oddaje hołd "ojcu baletu klasycznego", wielkiemu francuskiemu baletmistrzowi MARIUSOWI PETIPIE (1818-1910) w stulecie jego śmierci.

Wszystkim widzom, którzy oczekiwali u nas tego dnia występu Svetlany Zakharovej kasy teatru zwracają pieniądze za zakupione bilety. Chociaż i w tym przypadku czeka nas wielkie wydarzenie artystyczne, na które serdecznie zapraszamy.

***

ALINA SOMOVA

Pierwsza solistka Baletu Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu.

Urodziła się w Sankt Petersburgu. Jest absolwentką Akademii Baletu Rosyjskiego. im. Agryppiny Waganowej (klasa Ludmiły Safronovej). Laureatka Międzynarodowego Konkursu Baletowego Waganowej dla młodych tancerzy (Sankt Petersburg, 2002). Dołączyła do Baletu Teatru Maryjskiego w 2003 roku. Mała zaledwie 19 lat, gdy w 2004 roku zatańczyła rolę Klary w ""Dziadku do orzechów" w Teatrze Narodowym w Tokio. Obecnie jest najmłodszą gwiazdą baletu petersburskiego, uznawaną za nowe zjawisko międzynarodowej sceny baletowej XXI wieku.

Artystka ma w repertuarze wiele partii solowych w wielkim repertuarze romantycznym i akademickim. Tańczyła m.in. Medorę w "Korsarzu", Nikiję w "Bajaderze", Księżniczkę Aurorę, Wróżkę Szczerości i Księżniczkę Florinę w "Śpiącej Królewnie" oraz Kitri i Królową Driad w "Don Kichocie" Mariusa Petipy, Odettę-Odylię w "Jeziorze łabędzim" Petipy i Lwa Iwanowa. Występuje też jako czołowa solistka w XX-wiecznych arcydziełach choreograficznych George'a Balanchine'a: Jewels (Diamonds), Symphony in C (część 1), The Four Temperaments, Tschaikovsky-Pas de deux i Piano Concerto No 2 (Ballet Imperial) oraz w słynnych popisowych Etiudach Haralda Landera.

W 2006 roku zadebiutowała w Wiener Staatsoper jako Odetta-Odylia w "Jeziorze łabędzim" w inscenizacji Rudolfa Nurejewa. Z baletem petersburskim zaś występowała już podczas jego przedstawień na scenach Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Chin.

31 stycznia br. zadebiutuje w roli Nikii w warszawskiej inscenizacji "Bajadery" w wersji inscenizacyjnej Natalii Makarowej, zastępując w tej partii wcześniej zapowiadaną Svetlanę Zakharovą. A w kilka dni później wystąpi na scenie mediolańskiej La Scali w "Don Kichocie" w inscenizacji Rudolfa Nurejewa. To wyjątkowa okazja, by poznać młodocianą następczynię legendarnej gwiazdy rosyjskiego baletu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji