Artykuły

Rzeszów. Siemaszkowa pod rękę z bielskim Polskim

"Jabłko", "norway.today" i "Tańce w Ballybeg" - trzy współczesne spektakle zobaczymy jeszcze w tym sezonie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Ostatni z nich będzie polską prapremierą.

Premiera "Jabłka" planowana jest w Rzeszowie 11 i 12 marca. Sztuka Verna Thiessena nie była wystawiana w żadnym polskim teatrze. Po raz pierwszy również "Siemaszka" przygotowuje przedstawienie w koprodukcji z Teatrem Polskim w Bielsku--Białej.

Dwie połówki "Jabłka"

Taki mariaż to same korzyści dla obu teatrów. Przede wszystkim oszczędności, bo kosztami wspólnej scenografii i reżyserii instytucje dzielą się na pół.

- Podjęliśmy współpracę z bielskim teatrem, bo jest dobry i położony stosunkowo blisko Rzeszowa - tłumaczy Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Podkreśla też korzyści artystyczne tej współpracy. - To test dla obu teatrów. Próby będą się odbywały i w Rzeszowie, i w Bielsku-Białej. Dzięki temu poznamy sposób pracy innego teatru. Zobaczymy też na scenie nowych aktorów. Poza tym zawsze chciałem, by Tomasz Dutkiewicz [na zdjęciu], uznany reżyser współpracujący z teatrem bielskim, coś u nas zrealizował

- dodaje dyrektor.

W przedstawieniu zagra Magdalena Gera z Bielska-Białej i para aktorów rzeszowskich: Małgorzata Machowska i Grzegorz Pawłowski (na zmianę z Grzegorzem Sikorą z Bielska). Spektakl będzie miał dwie premiery -w Bielsku-Białej 5 marca, natomiast tydzień później w Rzeszowie. O czym jest ta sztuka? W życiu pary małżeńskiej pojawia się młodziutka studentka medycyny. Wkrótce okazuje się, że zdradzana żona jest nieuleczalnie chora, a dziewczyna zostaje jej opiekunką, która pomaga zmierzyć się kobiecie ze śmiercią.

Po realizacjach lektur szkolnych i propozycjach sztuk z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych teatr chce nam wreszcie zaproponować sztuki współczesne, psychologiczne i nastrojowe. To miła odmiana, zwłaszcza dla widzów ciekawych nowości, którzy znają na pamięć klasykę, a miałkich fars, które przypominają produkcję taśmową- nie lubią.

W marcu "norway.today"

Julia - młoda, wykształcona dziewczyna - zwiedziła świat, przeczytała mnóstwo książek, przeżyła miłość. Nie wierzy, że coś niezwykłego może ją jeszcze spotkać. Co teraz? Piękna śmierć? Może skoczyć ze skał w Norwegii? Jak znaleźć partnera do skoku? Przez internet? Julia wchodzi na czat i pisze "ogłoszenie"... Tak zaczyna się sztuka "norway.today" Igora Bauersimy oparta na autentycznych wydarzeniach: w 2000 r. para dwudziestolatków - Austriaczka i Norweg, którzy poznali się na czacie i nigdy wcześniej nie widzieli - popełniła samobójstwo, skacząc ze skał jednego z najbardziej znanych norweskich fiordów. Przed rokiem w Warszawie spektakl był wielkim przebojem.

W Rzeszowie premiera na Małej Scenie zaplanowana jest na 18 marca. Reżyseruje Tadeusz Gogolewski, syn słynnego aktora Ignacego. To pierwsza samodzielna realizacja młodego reżysera. W spektaklu zagrają rzeszowscy

aktorzy: Agnieszka Smolak i Sebastian Badurek. Autorem scenografii jest Maciej Preyer.

Irlandzkie "Tańce"

Rozpoczęły się już także próby przedstawienia "Tańce w Ballybeg" Briana Friela. Spektakl reżyseruje Krzysztof Prus, autorem scenografii jest Jan Polewka. Premiera odbędzie się 8 kwietnia. To sztuka mocno osadzona w irlandzkim klimacie. W małym miasteczku Ballybeg w skromnym domu żyje pięć niezamężnych sióstr. Choć różni je temperament, łączy miłość. Wspólnie tworzą krąg rodzinny, w którego centrum jest mały Michael. To właśnie chłopiec jest narratorem wprowadzającym w świat matki i ciotek, które dzielnie radzą sobie z przeciwnościami losu. Któregoś dnia do domu sióstr przyjeżdża dwóch mężczyzn, z którymi kobiety wiązały dotąd swoje nadzieje... "Tańce w Ballybeg" to sztuka o ludzkich namiętnościach i marzeniach oraz ich trudnej konfrontacji z prozą życia. Na podstawie sztuki Friela został nakręcony film, wyświetlany w Polsce pod tytułem "Taniec ulotnych marzeń", w którym w roli jednej z sióstr (Kate) wystąpiła Meryl Streep. W rzeszowskim przedstawieniu wystąpią: Anna Demczuk, Małgorzata Jakubiec-Hauke, Ksenia Po-mian, Katarzyna Słomska, Beata Zarembianka, Artur Hauke, Ryszard Jabłoński, Paweł Wiśniewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji