Artykuły

Paryż-Warszawa. Francusko-polski "Un Tramway/Tramwaj"

4 lutego w Theatre de l'Odeon w Paryżu odbędzie się premiera spektaklu "Un Tramway/Tramwaj" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Spektakle w Paryżu: 4 lutego-3 kwietnia 2010. Spektakle w Warszawie: 12-14 kwietnia 2010 w ramach 30. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Produkcja: Odeon-Theatre de l'Europe i Nowy Teatr oraz Grand Theatre de Luxembourg, De Koninklijke Schouwburg den Haag, Holland Festival - Amsterdam, Comedie de Geneve, Emilia Romagna Teatro Fondazione, Berliner festspiele, MC2: Grenoble.

Narodziny tragedii z ducha codzienności

"Tramwaj zwany pożądaniem" to na pozór historia jak wiele innych. Jakieś małżeństwo, mniej czy bardziej udane, przyjeżdża dawno niewidziana, zrujnowana siostra/szwagierka, życie na chwilę zatrzymuje się i przestawia na inne tory. Ale przecież w sumie nic się nie dzieje. Tyle, że Tennessee Williams nie pisał tak naprawdę realistycznych opowiastek, ani historyjek z morałem. Z tekstów tego wyjątkowego amerykańskiego outsidera, ekscentryka, zdeklarowanego homoseksualisty słabo przystosowanego do życia w społeczeństwie wyłania się świecka tragedia, rodząca się z codzienności i jej niepojętych rytuałów, których złamanie grozi katastrofą. Tragedia zresztą może być tylko świecka, a wszystko, co dzieje się między ludźmi, zdarza się na ich wyłączną odpowiedzialność. Blanche Dubois, Stanley Kowalski i Stella Dubois, a na dokładkę Mitch, to trójkąt przemocy, katów i ofiar zapętlonych w walce. Nie ma i nie będzie zwycięzców. Historia, którą oglądamy, zaczęła się dużo wcześniej niż tekst Williamsa i skończy dużo później niż wyjazd Blanche do szpitala psychiatrycznego.

Blanche Dubois to osobowość naszych czasów. Warto się jej przyjrzeć, zanim sami będziemy mogli liczyć tylko na "życzliwość obcych". Czy to, że ląduje na Polach Elizejskich, to tylko zbieg adresowych okoliczności? Przecież to miejsce pośmiertnego pobytu herosów, najlepsza część Hadesu. Tu nie można znaleźć się przypadkiem.

W "Tramwaju" napięcie między śmiercią i miłością, między oswojonym i obcym, wyrzuca wszystkich bohaterów na margines. Emigranci, obcy, turyści, nomadzi - towarzystwo spod tragicznej gwiazdy naszego szczęśliwego nowego świata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji