Artykuły

Teatr Polskiego Radia. Miesiąc z premierowymi słuchowiskami

Pierwszy miesiąc nowego roku upłynie w Programie 1 pod znakiem premierowych słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Już w niedzielę, 17 stycznia o godz. 21.05, będzie można wysłuchać sztuki Jerzego Fąfary "Anioł Auschwitz". Miesiąc zakończy słuchowisko wg dramatu Antoniego Czechowa "Trzy siostry", nadane w cyklu "Wielka Klasyka".

"Anioł Auschwitz Jerzego Fąfary, w reżyserii Henryka Rozena, to historia o Oberschwester Marii Stromberger, austriackiej pielęgniarce, która - dowiedziawszy się o okrucieństwach dokonywanych w KL Auschwitz - na własną prośbę przeniosła się do tego obozu. Pracując w szpitalu SS, pomagała chorym i głodnym więźniom, pozwalając przemycać na teren obozu niezbędne medykamenty i żywność. Po wojnie została oskarżona o zabijanie fenolem. Dzięki ocalałym więźniom, którym Maria - "Anioł Auschwitz" - pomagała, została uwolniona od zarzutów.

Słuchowisko jest autoadaptacją motywów z książki "18 znaczy życie - rzecz o Józefie Szajnie", wydanej w 2009 roku. Premiera słuchowiska zapowiada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście (27 stycznia), ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W środę, 20 stycznia o godz. 20.10, radiowa Jedynka nada słuchowisko pt. "Muchy manuskryptowe Fryderyka Chopina" w reżyserii i adaptacji Wojciecha Markiewicza. Będzie to pierwszy słuchowiskowy akcent w Roku Chopinowskim. Wojciech Markiewicz wykorzystał w scenariuszu korespondencje Chopina z rodziną i przyjaciółmi. Listy kompozytora i odpowiedzi ich adresatów tworzą w słuchowisku żywy dialog. Według słów Ryszarda Przybylskiego z książki "Cień jaskółki. Esej o myślach Chopina" - listy Chopina są "zapisaną mową", w której artysta spontanicznie zapisywał to, co akurat myślał. To "myśl zanurzona w codzienności, w szumie czasu, równie jasna, co ciemna".

W niedzielę, 24 stycznia o godz. 21.05, będzie można posłuchać > najnowszej sztuki Andrzeja Mularczyka "Gdy pan Bóg śpi", w reżyserii Janusza Kukuły. Klasyk dramaturgii radiowej przedstawia w nim historię małżeństwa, które kupuje mieszkanie z lokatorką. Pani Musia snuje opowieści, których On-pisarz uwielbia słuchać, będących dla niego jedyną inspiracją. Co innego Ona, żona pisarza - nie chce dzielić swojego domu ze starą kobietą, która nie wiadomo, czy istnieje naprawdę.

W kolejną środę, 27 stycznia o godz. 20.10, na antenie programu 1 rozpocznie się emisja słuchowiska pt. "Pani na włościach" Piotra Müldnera-Nieckowskiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza. Jest to zabawna opowieść o staruszce z domu opieki (Danuta Szaflarska), którą pewnego dnia odwiedza rzekomy krewny. W toku historii szybko orientujemy się, że nie jest on w żaden sposób spokrewniony ze staruszką, a jedynie - będąc w zmowie z dyrektorką domu - chce przejąć po niej majątek. Przewrotne słuchowisko, ku przestrodze fałszywych spadkobierców.

W ostatnią niedzielę miesiąca, 31 stycznia o godz. 21.05, w cyklu "Wielka klasyka" radiowa Jedynka przedstawi "Trzy siostry" Antoniego Czechowa - słuchowisko w reżyserii i adaptacji Henryka Rozena. "Trzy siostry" to bodaj najbardziej niefabularna spośród sztuk rosyjskiego dramatopisarza. Rodzeństwo wychowane w Moskwie, Irina, Olga i Masza oraz ich brat Andriej mieszka w prowincjonalnym gubernialnym miasteczku. W tej sztuce, w której "nic się nie dzieje", bohaterowie kochają, zdradzają, cieszą się i cierpią, tęskniąc za swoją upragnioną Moskwą, metaforą życia w pełni.

Słuchowisko zostanie nadane z możliwością odbioru w systemie przestrzennym Dolby Pro Logic II, dostępnym dla posiadaczy kina domowego z włączonym dekoderem Dolby Pro Logic II (dla pozostałych słuchaczy jakość bez zmian).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji