Artykuły

Wrocław. "Statek błaznów" wg Tomaszuka w Teatrze Lalek

23 stycznia we Wrocławskim Teatrze Lalek zobaczymy premierę spektaklu "Statek błaznów" w reż. Piotra Tomaszuka.

"Statek błaznów" to spektakl na podstawie wczesnorenesansowego arcydzieła Sebastiana Branta "Das Narrenschiff", po pięciuset latach po raz pierwszy przełożonego na język polski przez prof. Andrzeja Lama (tłumaczenie ukaże się w dniu premiery nakładem Akademii Humanistycznej w Pułtusku). "Das Narrenschiff" było edytorskim majstersztykiem, zdobionym ilustracjami Albrechta Dürera.

Sam motyw statku błaznów przewija się od wieków w wielu dziełach sztuki, nie tylko literackich, ale malarskich i muzycznych. To świat w miniaturze - załoga statku reprezentuje bowiem wszystkie klasy i stany społeczne, różne postawy życiowe i światopoglądy.

Przedstawienie, będące największym w dziejach Wrocławskiego Teatru Lalek przedsięwzięciem artystycznym, współtworzy niezwykły duet znakomitych artystów - Piotr Tomaszuk jako reżyser oraz Paweł Dobrzycki jako autor spektakularnej scenografii, inspirowanej oryginalnymi ilustracjami Dürera.

Projekt zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tylko w styczniu i w lutym spektaklom "Statku błaznów" towarzyszyć będzie wystawa karnawałowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

BYŁ BAL

Wystawa zostanie zorganizowana we Wrocławskim Teatrze Lalek przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu dzięki uprzejmości dyrektora Mariusza Hermansdorfera. Na ekspozycję złożą się autentyczne akcesoria i ubiory mody balowej i wieczorowej z okresu od XVIII w. do lat 80. XX wieku z kolekcji Działu Tkanin i Ubiorów. Pokażemy też obrazy i barwne ryciny przedstawiające maskarady oraz przebrania na bale kostiumowe (XVI - XIX w.) z kolekcji Działu Grafiki. Zwiedzanie wystawy w cenie biletu na spektakl.

Premierze towarzyszyć będzie także Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona "Das Narrenschiff" Sebastiana Branta oraz historii karnawału

Konferencja poświęcona tematyce karnawału współorganizowana przez Wrocławski Teatr Lalek i Instytut Kultury Polskiej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z udziałem najwybitniejszych teoretyków karnawału, teatrologów, historyków sztuki i literatury. W programie m.in. wykłady: prof. Dietera Wuttke - wybitnego znawcy dzieła Branta, prof. Wernera Mezgera - znakomitego badacza obyczajów karnawałowych, a także prof. Andrzeja Lama i prof. Wojciecha Dudzika, pokaz filmów dokumentalnych (m.in. "Karnawał w Rio" Andrzeja Fidyka) oraz promocja polskiego przekładu "Das Narrenschiff".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji