Artykuły

Warszawa. Św. Jan na scenie

Nie da się ukryć, że adaptowanie Ewangelii na potrzeby teatru jest ryzykowne. Do tego potrzeba młodego, odważnego człowieka. Okazał się nim Szymon Kaczmarek, rocznik 1986, który w Teatrze Dramatycznym przygotowuje autorski spektakl zatytułowany "Ewangelia".

Kaczmarek wziął na warsztat Ewangelię według św. Jana. Głównym bohaterem uczynił ewangelistę, który jest pisarzem. Wchodzimy w świat obserwatora historyczny wydarzeń. Raz jawi się on jako obiektywny narrator, innym razem manipulator, który tak układa konstrukcję swojej opowieści, by stała się "prawdą". - Chcę pokazać, że historia przedstawiona w Ewangelii nie jest historią obiektywną, że powstała po stracie bliskiej osoby - mówi Kaczmarek. Tą osobą dla apostołów był oczywiście Jezus Chrystus.

Korzystając z przekładu Biblii Tysiąclecia, Kaczmarek wybrał fragmenty z Ewangelii św. Jana związane z ukrzyżowaniem Chrystusa. Drugim bohaterem tej opowieści jest więc człowiek, który próbował zmienić świat i za to gotów był ponieść śmierć. Próba poradzenia sobie apostołów z doświadczeniem utraty oraz niełatwa wiara w sens śmierci Jezusa składają się na historię powstania całej religii

- Teatr jest miejscem, gdzie można rozpocząć dyskusję, gdzie można dekonstruować teksty i odczytywać je na nowo - uważa reżyser. Dlatego spektakl będzie opierał się przede wszystkim na słowie. Na scenie zobaczymy piątkę aktorów wcielających się w postaci Judasza, Jezusa, Jana, Piotra i Marii. - Intencje są w aktorach, a nie w kolorowych światłach czy głośnej muzyce - zapewnia.

Szymon Kaczmarek to zdolny uczeń Krystiana Lupy. Był jego asystentem przy "Factory 2", sam zagrał w tym spektaklu. Z warszawską publicznością spotka się po raz pierwszy. Karolina Kreter

"EWANGELIA"

REŻ. SZYMON KACZMAREK

17.12, Teatr Dramatyczny

PKiN, pi. Defilad 1

godz. 19.30, bilety: 20-45 zł www.teatrdramatyczny.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji