Artykuły

Kraków. Obchody rocznicowe w Teatrze im. Słowackiego

Wczoraj w foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odsłonięta została tablica upamiętniająca nadanie mu imienia wieszcza, co nastąpiło właśnie 16 października 1909 roku, w następstwie decyzji ówczesnej Rady Miasta.

Wczoraj przypominali ten fakt i dyr. teatru Krzysztof Orzechowski, i goście, w tym sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Piotr Żuchowski. Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski podkreślając rolę tej krakowskiej sceny w polskiej kulturze przywołał fakt, że był to Teatr Miejski. - Nie rozumiem, dlaczego nadal nie jest miejski - dorzucił w obecności Leszka Zegzdy, wicemarszałka województwa małopolskiego, któremu teatr podlega.

Odsłoniętą tablicę, autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego, poświęcił duszpasterz środowisk twórczych ks. infułat Jerzy Bryła.

Uroczystość przyniosła jubileuszowe życzenia oraz prezenty - w tym przekazane przez Leszka Zegzdę wydawnictwo z 1879 roku, w którym pomieszczono dwa teksty - "O potrzebie budowy teatru w Krakowie" Władysława Ludwika Anczyca oraz "Ze względu na stan majątkowy miasta Krakowa w roku 1879 co budować wprzódy - teatr czy wodociągi" rozważania Walerego Rzewuskiego. Na szczęście ówcześni rajcy doceniali rangę teatru.

O znaczeniu tego teatru mówiła też prowadząca jego archiwum, teatrolog dr Diana Poskuta-Włodek, podkreślając, że żadna inna scena w Polsce nie zrobiła tyle dla Słowackiego; tu w Krakowie na scenie miejskiej wystawiono najwięcej jego dramatów, w tym "Kordiana". Dowodzi tego otworzona wczoraj specjalna wystawa.

Eksponatem szczególnym prezentowanym wczoraj w foyer był obraz Leona Wyczółkowskiego przedstawiający Alinę z "Balladyny". O wadze i znaczeniu dzieła, o którym do 2002 r. muzealnicy nie wiedzieli, mówiła kustosz Wacława Milewska z Muzeum Narodowego w Krakowie. Płótno, pochodzące z roku 1879, zatem powstałe w tym samym roku, co to muzeum, zamierza ono teraz wykupić z rąk prywatnych i dlatego rozpocznie szukanie mecenasów; potrzebuje na to bowiem 700 tys. zł.

Odsłonięcie tablicy było okazją do podziękowań i odznaczeń. Postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Władysława Dybeł - długoletnia garderobiana, Stanisław Nieć - teatralny szewc oraz Tadeusz Sobucki - tapicer.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis Halinę Jarczyk, kierownika muzycznego tego teatru, a brązowym Medalem Gloria Artis aktora Tomasza Międzika.

Ponadto minister Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznał dr Dianie Poskucie-Włodek oraz zastępcy dyrektora teatru Ewie Szafran. Ona też, jak i dyrektor Krzysztof Orzechowski odebrali od prezydenta Majchrowskiego odznaczenia "Honoris Gratia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji