Artykuły

Warszawa. "Mazepa" w projekcie "Słowacki. Dramaty wszystkie" w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na kolejny spektakl-wykład w ramach projektu "Słowacki. Dramaty wszystkie".

W tym najważniejszym wydarzeniu teatralnym Roku Słowackiego biorą udział znawcy twórczości Juliusza Słowackiego, literaturoznawcy, dramaturdzy oraz reżyserzy różnych pokoleń. Każdy spektakl-wykład przygotowany będzie w duecie teoretyk-praktyk i stanie się okazją do dyskusji o aktualności dramatów Słowackiego.

15 października o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) odbędzie się spektakl-wykład "Mazepa", przygotowany przez reżyserkę Annę Smolar i psycholożkę dr Ewę Woydyłło. W obsadzie: Ewa Wyszomirska, Marieta Żukowska, Lech Łotocki, Robert Majewski, Grzegorz Minkiewicz, Michał Żurawski, Piotr Żurawski; muzyka: Maciej Cieślak (zespół "Ścianka"). Wstęp wolny.

Anna Smolar o projekcie: "Mazepa" należy do tych sztuk Słowackiego, w których historyczne tło odgrywa mało znaczącą rolę. Autor nie dba o wierność szczegółów historycznych, najbardziej interesuje go strona obyczajowa życia szlachty w XVII wieku.

Dramat opowiada o spotkaniu legendarnego Mazepy, pazia dworu Jana Kazimierza, który zasłynął z licznych romansów i awantur, z tajemniczą Amelią. Słowacki wprowadza nas w świat młodej kobiety żyjącej u boku starszego męża. Otacza ją mężczyznami zafascynowanymi jej pięknem i niewinnością, gotowymi na wszystko, żeby ją zdobyć. Ta XVII-wieczna dworska intryga z frywolnych zalotów królewskiego Pazia do Amelii przeradza się w tragedię. W rezultacie sztuka kończy się trzema samobójstwami i morderstwem Mazepy.

Podczas naszego spotkania, chcemy się przyjrzeć postaci cnotliwej i szlachetnej Amelii i zadać sobie pytanie: czy Amelia może nam coś opowiedzieć o kobietach XXI wieku? Kim jest Amelia i jakich wyborów dokonała, albo nie dokonała, zanim spotkała ją tragedia? Czy jej wartości i jej zachowanie są czymś całkowicie nam obcym, czy potrafimy w nich odnaleźć mechanizmy nam bliskie? Czy Słowacki, w swoim romantycznym ujęciu relacji męsko-żeńskich, ma coś wspólnego z naszą rzeczywistością? Jaką twarz przybrałaby Amelia, w społeczeństwie, w którym żyjemy?

***

Anna Smolar, polsko-francuska reżyserka teatralna, absolwentka literaturoznawstwa na Université Paris Sorbonne. Reżyserowała "Zamianę Claudela" w Teatrze Śląskim w Katowicach, "Maestro" wg sztuki Jarosława Abramowa-Newerly'ego, sztukę w Teatrze Radia Tok FM "Jak pięknie było rzucać płytami chodnikowymi" Marka Modzelewskiego. Z Agnieszką Holland współreżyserowała "Aktorów prowincjonalnych" w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Asystowała m.in. Krystianowi Lupie, Jacques'owi Lassallowi i Andrzejowi Sewerynowi. W 2009 wyreżyserowała w Warszawie "Jedną ręką" Joëla Pommerata w Teatrze Studio im. S.I. Witkiewicza oraz spektakl "Pani z Birmy" w Teatrze Polonia. We Francji Anna Smolar tworzy w grupie teatralnej "La compagnie Gochka".

Ewa Woydyłło, doktor psychologii, od lat zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików. Autorka książek m. in: "Zaproszenie do życia", "Podnieś głowę", "W zgodzie ze sobą", "Początek drogi", "Aby wybaczyć", "Wyzdrowieć z uzależnienia", "Sekrety kobiet". Za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień otrzymała medal św. Jerzego, za pracę z uzależnionymi w więzieniach - odznaczenie Ministra Sprawiedliwości. W 2005 roku otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP.

Mecenas projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy medialni: Polskie Radio "Trójka", "Dwutygodnik", Miesięcznik "Teatr"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji