Artykuły

Jubileusz "Wyzwolenia"

30 maja 1984 r. mija 10 lat od dnia premiery "Wyzwolenia" S. Wyspiańskiego, jednej z najgłośniejszych inscenizacji Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze. Scenografię przygotował Kazimierz Wiśniak, muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.

W spektaklu występują m. in. Anna Polony, Izabela Olszewska, Jerzy Trela, Edward Lubaszenko, Wiktor Sadecki, Jerzy Radziwiłowicz, Roman Stankiewicz, Juliusz Grabowski, Zygmunt Józefczak, Stefan Szramel, Tadeusz Malak, Jerzy Święch.

Spektakl gościł wielokrotnie na scenach krajowych i zagranicznych. Otrzymał jedną z czterech równorzędnych nagród na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Belgradzie w 1974 r., Grand Prix na XVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Prezentowany był na X Warszawskich spotkaniach Teatralnych w 1974 r. oraz na II Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w 1976 r. 21 stycznia 1980 r. odbyła się emisja telewizyjnej realizacji "Wyzwolenia" przygotowanej przez Agnieszkę Holland i Laco Adamika (nagroda specjalna dla Zespołu aktorskiego teatrów oraz Realizatorów spektaklu na IV Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej, Olsztyn 1980). Spektakl grany był 198 razy i nadal pozostaje w repertuarze starego Teatru, choć jubileuszowe przedstawienie nie odbędzie się z powodu choroby aktora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji