Artykuły

Łódź. Polański na wystawie

W Muzeum Kinematografii dziś otwarcie wystawy poświęconej Romanowi Polańskiemu - reżyserowi i aktorowi [na zdjęciu].

Ta wystawa została bardzo skrupulatnie przygotowana. Odniosła już duży sukces na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Poprzez ostatnie wydarzenia w życiu jej bohatera nabrała jednak nowego kontekstu. Pokazuje Romana Polańskiego jako aktora, reżysera - słowem: wielkiego artystę. Nie dotyka innych spraw. I może dobrze.

Ekspozycja, która dziś zostanie otwarta w Muzeum Kinematografii w Łodzi, stanowi bardzo szeroką prezentację dorobku jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich twórców filmowych, który sławę i popularność w kinie światowym zawdzięcza takim filmom, jak: "Nóż w wodzie", "Matnia", "Wstręt", "Dziecko Rosemary", "Chinatown", "Tess", "Pianista". Postać Romana Polańskiego ukazana została poprzez plakaty, zdjęcia, werki, fotosy z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy zbiór archiwaliów, który dotąd nie był w Polsce prezentowany. Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum Polańskiego zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół reżysera m.in. od Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego, Leopolda Rene Nowaka.

Niezwykle ciekawe są przygotowane na wystawę zdjęcia z planów, które ukazują Romana Polańskiego przy pracy. Są one prezentowane chronologicznie, poczynając od etiud nakręconych w szkole filmowej i kończąc na najnowszej produkcji. Ich autorami byli i są wspaniali operatorzy - Jerzy Lipman, Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk czy znakomici fotosiści - Guy Ferrandis, Piotr Bujnowicz.

Na wystawie można obejrzeć też fotografie Romana Polańskiego jako aktora, który bardzo wcześnie objawił swój wielki talent. Mając 14 lat występował już w audycjach radiowych dla dzieci, stawiał też wówczas pierwsze kroki na teatralnej scenie. W późniejszych latach sam wielokrotnie próbował sił jako aktor filmowy. Grywał we własnych filmach poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole filmowej po fabuły ("Lokator" i "Nieustraszeni pogromcy wampirów"). Grywał epizody u swoich kolegów reżyserów m.in. u Andrzeja Wajdy ( "Pokolenie", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Samson"), Andrzeja Munka (" Zezowate szczęście"), Janusza Morgensterna ( "Do widzenia, do jutra"). Często występował jako aktor u innych słynnych światowych reżyserów. Zagrał m.in. w "Czystej formalności" Giuseppe Tornatore u boku Gerarda Depardieu, w filmie Michela Blanca "Wielkie zmęczenie", w "Godzinach szczytu 3" Bretta Ratnera i "Cichym chaosie" Antonio Luigi Grimaldiego. Ostatnim filmem fabularnym w Polsce, w którym wystąpił, była rola Papkina w "Zemście" Andrzeja Wajdy. Uzupełnieniem tej części ekspozycji będzie prezentacja multimedialna z wybranymi aktorskimi epizodami filmowymi Romana Polańskiego.

Na wystawie został również zaprezentowany unikatowy zbiór plakatów filmowych pochodzących z wyjątkowej kolekcji zgromadzonej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. To ponad 200 plakatów z różnych stron świata m.in. z USA, Japonii, Meksyku, Argentyny, Turcji, Rosji, Węgier, Francji, Niemiec. Wśród autorów plakatów są Jan Lenica, Rosław Szaybo, Wiesław Wałkuski, Jakub Erol.

Wystawie towarzyszy publikacja pod redakcją Barbary Kurowskiej przygotowana w wersji polsko-angielskiej, w której znalazły się wypowiedzi osób, które z Romanem Polańskim pracowały i u których Polański pracował jako aktor m.in. Anny Sheppard, Allana Starskiego, Waldemara Pokromskiego, Andrzej Kostenko, Gene Gutowskiego, Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna. Są również wypowiedzi przyjaciół reżysera: Leopolda Rene Nowaka, Ryszarda Horowitza, Wojciecha Fibaka.

W łódzkim Muzeum Kinematografii wystawa będzie pokazywana do 5 lutego przyszłego roku. Później ekspozycję zobaczą widzowie w Lipsku, Halle (wystawy towarzyszą festiwalowi polskiego kina) i Duesseldorfie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji