Artykuły

Wielka klasyka

Na kilkanaście godzin przed inauguracją działalności Teatru Rzeczpospolitej, dziennikarz PAP - Leszek Mazan poprosił o wypowiedź dyrektora Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskłej w Krakowie, Stanisława Radwana. Jak wiadomo, przygotowany właśnie przez zespół tego teatru spektakli "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii tragicznie zmarłego przed kilku laty Konrada Swinarskiego otworzy działalność nowej polskiej sceny.

- Jak zawsze w takich przypadkach towarzyszy nam niepokój o uzależnioną od dyspozycji psychicznej i fizycznej formę artystyczną spektaklu - powiedział Stanisław Radwan - największe jednak obawy, a zarazem i nadzieje, stwarza pytanie: jak nasze "Wyzwolenie" przyjmie publiczność? Spektakl od lat ma znakomite recenzje, doczekał się już całej literatury na swój temat, wszedł do klasyki polskich, jeśli nie światowych inscenizacii teatralnych...

I dlatego właśnie chcemy, aby przez fakt wystawienia go w Teatrze "Rzeczpospolitej" dla wszystkich stała się widoczna i jednoznaczna jego kulturotwórcza rola, świadomość wyboru na inaugurację właśnie wielkiej klasyki w wielkiej reżyserii i w znakomitej interpretacii, żeby dla publiczności stało się jasne, czemu nasz występ ma służyć.

Podobnie zresztą traktuję swój udział w programie Teatru "Rzeczpospolitej" każdy, jak sądzę, teatr w Polsce, bo żaden z nich nie może, podobnie jak i my, przejść obojętnie wobec tak nowego artystycznie i organizacyjnie przedsięwzięcia, jakim jest powołanie sceny stwarzającej nowe możliwości. Teatr Stary rozszerzył już na własną rękę propozycje tej sceny: występowaliśmy ostatnio w Dąbrowie Górniczej, Rzeszowie i Kaliszu; prosto z Warszawy jedziemy z "Wyzwoleniem" do Wrocławia, gdzie prócz tego przedstawienia zaprezentujemy również cztery inne. W sumie przez 3 dni będziemy grać po 5 spektakli. O ile wiem, na żaden z nich nie ma już biletów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji