Artykuły

W Teatrze Rzeczypospolitej kurtyna poszła w górę

Wczoraj wieczorem zainaugurował działalność Teatr Rzeczypospolitej. Po odegraniu hymnu narodowego i wystąpieniu ministra kultury i sztuki prof. Kazimierza Żygulskiego rozpoczęło się przedstawienie "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego. Ten słynny spektakl Starego Teatru w Krakowie grano, tak jak poprzednio w Warszawie w czasie "Spotkań Teatralnych" przy wypełnionej do ostatniego miejsca widowni i młodzieży siedzącej na podłodze. Po przedstawieniu o pierwsze wrażenia spytaliśmy telefonicznie dyrektora Teatru Rzeczypospolitej Jana Pawła Gawlika.

- Doznałem wielkiej satysfakcji, że coś co uważam za bardzo ważne w naszej tradycji - powiedział dyr. Gawlik - a wyrażające się w "Wyzwoleniu" otwiera działalność Teatru i pokazuje kierunek, w którym zamierzam go prowadzić. Ten kierunek wyznaczą, po "Wyzwoleniu", takie przedstawienia, jak: "Wielopole, Wielopole" Tadeusza Kantora, "Dziady" Starego Teatru, "Trans-Atlantyk" w reż. M. Grabowskiego z Teatru im. J. Słowackiego, który grany będzie w Lublinie, bo Teatr Rzeczypospolitej zamierza działać w całej Polsce.

Doznałem też prywatnej satysfakcji, że coś co zrodziło się w kręgu moich zainteresowań i działań nie straciło nic ze swej aktualności a wręcz przeciwnie, niesłychanie zyskało. Byłem wzruszony oglądając wspaniały spektakl, wspaniałego Jerzego Trelę, który zbierał brawa przy podniesionej kurtynie.

Dyrektor Starego Teatru Stanisław Radwan zapytany o wrażenia odpowiedział: "Ars omnia vincit. Wszelkie obawy znikną i stają się nieważne gdy mamy do czynienia z tak wielką sztuką. Nie wiem który raz oglądałem "Wyzwolenie" ale ten spektakl był czymś niezwykłym, wielkim zwycięstwem artystów i Wyspiańskiego. Jerzy Trela jako Konrad - to po prostu geniusz".

Na wczorajszy spektakl przybyli m.in.: członek Biura Politycznego, sekretarz KC PZPR - Józef Czyrek, sekretarz KC - Waldemar Świrgoń i przewodniczący Rady Krajowej PRON - Jan Dobraczyński. Obecni byli również prezydent m. Krakowa Tadeusz Salwa i sekretarz KK PZPR Jan Czepiel. Dziś rano artyści Starego Teatru otrzymane po spektaklu kwiaty złożyli na grobie Konrada Swinarskiego na cmentarzu Powązkowskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji