Artykuły

Warszawa-Szczecin. Pleciuga nagrodzona

Stworzony w całości przez dzieci pektakl Pleciugi "Poczciwy, oswojony świat" jako jedyny w Polsce został zaproszony na XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak 2009" w Warszawie.

Pleciuga ma podwójny powód do świętowania. Po pierwsze produkcja szczecińskiej Pleciugi "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Konrada Dworakowskiego została nagrodzona ATESTEM - świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za rok 2008 przyznawanym co roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Spektakl został doceniony jako jeden z siedmiu w Polsce. Pozostałe sześć to teatry lalkowe z Warszawy, Poznania, Opola, Olsztyna i Białegostoku. Przy takim wyróżnieniu komisja bierze pod uwagę głównie wartość artystyczną, jakość, grę aktorską- ATEST jest przyznawany najlepszym przedstawieniom polskich teatrów. Nie są to tylko teatry lalkowe, w tym roku tak się złożyło. Taka nagroda jest dla nas bardzo cenna. To rodzaj rekomendacji, gwarancji, że spektakl przez nas grany jest wart polecenia, cieszy się uzasadnioną popularnością - twierdzi Zbigniew Niecikowski, dyrektor naczelny i artystyczny "Pleciugi".

Na tym nie koniec nagród. Na trwającym właśnie XII "Korczaku" uhonorowana została praca dzieci i opiekunów projektu "Lato w teatrze", które Pleciuga realizowała w lipcu. - "Poczciwy oswojony świat" jest jedynym spektaklem, który został zaproszony na festiwal "Korczak 2009". Jest to o tyle ważne, że w całym projekcie brało udział 10 teatrów w Polsce a tylko nasze przedstawienie zostało w ten sposób wyróżnione - mówi Niecikowski.

Projekt "Lato w teatrze" był pomysłem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Miał on charakter półkolonii, podczas których dzieci pracowały nad przygotowaniem własnego spektaklu. Podzielone były na grupy, które zajmowały się grą aktorską, scenografią, muzyką a nawet promocją. - Przedstawienie i całe przygotowania wymagały olbrzymiej pracy zarówno dzieci, jak i opiekunów z naszego teatru. Myślę, że to zaproszenie jest wynikiem zaangażowania wszystkich biorących udział w tym projekcie. Ważny był dobór repertuaru, współpraca i poziom artystyczny, jaki ten spektakl prezentował - dodaje Niecikowski.

Dzieci w Pleciudze pracowały na tekście Joanny Kulmowej, który oprócz walorów artystycznych ma dużą wartość edukacyjną. Jest to komedioopera, w której dużą rolę gra wyobraźnia. Jak informują prowadzący warsztaty, Elżbieta Beata Nowak i Przemysław Żychowski, obok typowego dla twórczości autorki motywu zabawy w "teatr przedmiotów", czego przełożeniem scenicznym są postacie "żywych" sprzętów domowych, "żywi" występują także aktorzy. Również elementy muzyczne i walory onomatopeiczne i poetyckie dają ogromne możliwości w pracy z młodzieżą. Umożliwiają zabawę w tzw. "czarny teatr", czyli teatr animacji, który jest dla młodych adeptów jedną z najciekawszych form, graniczącą z iluzją. Jak widać "zabawa w teatr" przerodziła się w coś więcej, ponieważ teraz ta 30-osobowa grupa dzieci ma okazję zaprezentować swoje umiejętności na festiwalu teatralnym z prawdziwego zdarzenia i o wysokiej randze.

Tegoroczny "Korczak" był dla Pleciugi pomyślny. Dzieci z "Lata w teatrze" wystawione zostaną dziś w Warszawie dwukrotnie. "Pippi Pończoszankę" teatr zaprezentuje 1 października a rozdanie nagród odbędzie się 3 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji