Artykuły

Warszawa-Paryż. Sikorski i Kouchner razem zainterweniują w USA

Szefowie MSZ Polski i Francji Radosław Sikorski i Bernard Kouchner ustalili, że razem wystąpią do amerykańskich władz o to, by reżyser Roman Polański [na zdjęciu] został zwolniony ze szwajcarskiego aresztu ekstradycyjnego, a prezydent USA rozważył zastosowanie wobec niego prawa łaski. Polański posiada podwójne obywatelstwo francuskie i polskie.

Sikorski powiedział w niedzielę PAP, że rozmawiał z francuskim ministrem spraw zagranicznych z pokładu samolotu, którym podróżuje do Afryki. Podkreślił, że ustalili z Kouchnerem, iż wspólnie wystąpią w sprawie Polańskiego do amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton.

Zwrócą się o to - jak powiedział szef polskiej dyplomacji - by "strona amerykańska wystąpiła do strony szwajcarskiej o zwolnienie z aresztu ekstradycyjnego Romana Polańskiego, a także o to, by strona amerykańska rozważyła możliwość skorzystania z prawa łaski przez prezydenta Baracka Obamę".

Jednocześnie minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner interweniował w niedzielę u władz Szwajcarii, by domagać się respektowania praw zatrzymanego tam reżysera Romana Polańskiego - podało w komunikacie francuskie MSZ. Kouchner ma nadzieję, że sprawa ta znajdzie pomyślny finał.

Jak podaje komunikat MSZ, adwokaci słynnego reżysera skontaktowali się z władzami francuskimi zaraz po tym, jak zatrzymano ich klienta. "Ambasador i konsul generalny Francji w Zurychu zwrócili się do władz szwajcarskich, by móc skorzystać jak najszybciej z prawa wizyty konsularnej (u Polańskiego)" - głosi komunikat.

Informuje on także, że Kouchner rozmawiał w niedzielę z szefową szwajcarskiej dyplomacji Micheline Calmy-Rey. "(Minister) wyraził życzenie władz francuskich, by prawa pana Polańskiego były w pełni respektowane i by sprawa znalazła pomyślny finał" - zaznacza komunikat francuskiego MSZ.

Wcześniej w niedzielę francuski minister kultury Frederic Mitterrand oznajmił, że jest zdumiony wiadomością o zatrzymaniu w Szwajcarii znanego reżysera i obywatela francuskiego Romana Polańskiego. Mitterrand dodał, że w tej kwestii kontaktował się już z prezydentem Nicolasem Sarkozym, który - według ministra kultury - "śledzi sprawę z największą uwagą i życzy sobie, by jak najszybciej rozwiązać tę sytuację".

Zaskoczony zatrzymaniem Romana Polańskiego jest prezydent Lech Kaczyński. Dowiedział się o tej sprawie dziś rano, podczas wizyty w Gdańsku. Prezydent powiedział, że z jego doświadczenia wynika, iż będzie niezwykle ciężko negocjować w tej sprawie z Amerykanami. Lech Kaczyński zaznaczył, że niedługo będzie pewnie okazja do rozmowy z władzami Stanów Zjednoczonych w tej kwestii. Dodał jednak, że jest to sprawa władz stanowych tego kraju.

Wstrząśnięty zatrzymaniem Romana Polańskiego jest minister kultury Bogdan Zdrojewski. "Ministerstwo Kultury zrobi co w jego mocy, by pomóc reżyserowi. Poprosiłem juz MSZ o interwencję" - powiedział IAR szef resortu kultury. Minister Zdrojewski powiedział, że sprawa wymaga reakcji międzynarodowej: "Taki nacisk może mieć ogromne znaczenie. Sposób, w jaki zatrzymania wielkiego reżysera, jest niestosowny, wręcz oburzający - wykorzystano fakt, że Polański przebywa często w Szwajcarii, tym razem zresztą był zaproszony na festiwal filmowy, by odebrać nagrodę za całokształt twórczości" - powiedział minister Zdrojewski. Przypomniał, że temu "wielkiemu człowiekowi światowego filmu" nigdy nie dano szansy na sprawiedliwy proces w Stanach Zjednoczonych i odniesienie się do zarzutów bez atmosfery nagonki.

Jak informują szwajcarskie media Roman Polański przebywa w więzieniu na lotnisku Zurich-Kloten. Grozi mu ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Chodzi o sprawę sprzed 31 lat. W 1978 roku Roman Polański został oskarżony o zgwałcenie 13-letniej Amerykanki Samanthy Geimer. W ubiegłym roku Geimer wystąpiła do sądu z wnioskiem o umorzenie sprawy. Po latach przyznała, że Polański nie zgwałcił jej. Mimo tego amerykański sąd nie wycofał listu gończego za reżyserem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji