Artykuły

Tczew. Rozpoczyna się Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny

Konkurs debiutantów, prezentacje nowatorskich projektów teatralnych, plastycznych oraz muzycznych młodych twórców, studentów i absolwentów, polskich i europejskich szkół artystycznych złożą się na tegoroczną edycję Festiwalu Zdarzenia w Tczewie.

X jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia rozpoczyna się w czwartek (3 września) i potrwa do niedzieli 6 września). Od tego roku festiwal nosi imię Józefa Szajny (na zdjęciu).

- Idea festiwalu wiąże się z tym, co przez całe swoje życie realizował w teatrze i plastyce Józef Szajna - mówi Agnieszka Koecher-Hensel, współtwórczyni festiwalu. - Chodzi o swobodne, niekonwencjonalne myślenie w sztuce, o przekraczanie granic gatunków, a to jak wiadomo najlepiej wychodzi młodym - dodaje.

- Szajna zawsze dawał szanse młodym, chętnie im pomagał, z naszym festiwalem związany był od początku, chętnie przyjeżdżał do Tczewa, był patronem honorowym Zdarzeń - przypomina Koecher-Hensel. - Kiedy zmarł w czerwcu 2008 r. od razu postanowiliśmy nadać festiwalowi imię tego wybitnego twórcy - podkreśla.

Do tegorocznego konkursu debiutantów zakwalifikowano dziesięć projektów teatralnych i dziesięć plastycznych, wykorzystujących różne stylistyki wypowiedzi artystycznej. Podczas posiedzenia kwalifikacyjnego 21 kwietnia 2009 r. jury wyłoniło je z nadesłanych 70 zgłoszeń.

Konkursowe prezentacje młodych twórców ze szkół artystycznych Polski i Europy oceni grono ekspertów oraz międzynarodowa publiczność. Przewodniczącym jury tegorocznych Zdarzeń będzie Piotr Tomaszuk, reżyser, dramaturg i założyciel Towarzystwa Teatralnego Wierszalin, oraz m.in. Teresa Nawrot dyrektor Szkoły Teatralnej Reduta w Berlinie, wieloletnia współpracowniczka Jerzego Grotowskiego i Fabio Omodei, dyrektor artystyczny RomaTeatroFestival w Rzymie a także Nina Kiraly, historyk teatru z Budapesztu i Agnieszka Koecher-Hensel, teatrolog z Instytutu Sztuki PAN.

W programie Festiwalu przewidziane są także liczne imprezy towarzyszące, wśród nich ważne miejsce - zdaniem organizatorów - zajmą projekty laureatów poprzednich edycji, m.in.: Nicola Boccini i Pierre Luigi Pompei, Adela Stodolowa z Grupy Skutr z Pragi, Suka OFF, Grupa RH+, a także Studio Teatralne Koło, Teatr Zakład Krawiecki, Teatr La M.ort i Teatr KTO.

W ciągu dotychczasowych, dziewięciu edycji Zdarzeń odbyło się 125 konkursowych spektakli przygotowanych przez 900 debiutujących, młodych absolwentów i studentów szkół artystycznych, zaprezentowano 300 wydarzeń artystycznych: koncertów, wystaw malarstwa, rzeźby, fotografii, pokazów filmowych, instalacji plastycznych, happeningów i spektakli teatralnych. Odbyło się siedem sesji naukowych, zrealizowano 22 działania warsztatowe, w których uczestniczyło około 400 osób. Ogółem wydarzenia tczewskiego festiwalu, w których wzięło udział blisko 3200 artystów z 21 krajów, obejrzało około 140 000 widzów.

Z Festiwalem współpracowali tacy artyści, jak: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jan Englert, Antoni Fałat, Jerzy Kalina, Jerzy Krechowicz, Leszek Mądzik, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Piotr Tomaszuk, Michał Znaniecki i Józef Szajna.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, w liście skierowanym do dyrektor Festiwalu Haliny Kasjaniuk, podkreślił m.in., że "Zdarzenia stały się jednym z nowoczesnych forów wymiany twórczych doświadczeń w dziedzinie teatru i sztuk wizualnych".

Festiwal poprzedziły międzynarodowe interdyscyplinarne warsztaty Know How, przeznaczonych dla młodych artystów, studentów, animatorów kultury, pedagogów,. Projekt warsztatów wybrany przez Komisję Europejską, jako polski reprezentant zamieszczony został na jej stronie poświęconej obchodom Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacyjności /www.creare2009.europa.eu/.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji