Artykuły

Wrocław. Lupa zlustrowany

Dostajemy do rąk specjalny dodatek do "Notatnika Teatralnego", czyli "Rozmowy" z Krystianem Lupą.

Krystian Lupa, "Rozmowy", Notatnik Teatralny 54-55/2009.

"Notatnik Teatralny" to obecnie jedno z najbardziej opiniotwórczych pism o teatrze. Jako nieliczne reaguje na bieżące zjawiska - piszący krytycy starają się np. charakteryzować falę młodych zdolnych reżyserów, albo podsumować twórczość tych już docenionych, w szczególny sposób odnotować odejście znanego aktora bądź poświęcić monograficzny numer wciąż aktywnie działającym artystom.

Ostatni połączony numer był dedykowany w całości postaci Gustawa Holoubka. W związku ze śmiercią Zbigniewa Zapasiewicza można się spodziewać, że po wakacjach redakcja zwróci uwagę na ten dotkliwy cios, jaki stał się udziałem polskiego teatru.

Na razie dostajemy jednak do rąk specjalny dodatek do "Notatnika Teatralnego", czyli "Rozmowy" z Krystianem Lupą. To rodzaj prezentu, jaki fanom wybitnego reżysera redakcja zrobiła w chwili, kiedy Lupa odebrał niedawno Europejską Nagrodę Teatralną. W środku zebrano rozmowy z lat 1993-2008 przeprowadzone przez kilku krytyków, w tym przede wszystkim szefa "Notatnika" Krzysztofa Mieszkowskiego (obecnego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu), ale też Łukasza Maciejewskiego czy Grzegorza Niziołka. Ten ostatni autor w rozmowie "Prawda zbłąkania" doskonale wyważył ważne dla Lupy obiekty zainteresowań (m.in. kultura niemiecka, muzyka w jego spektaklach), z kolei Mieszkowski nie zawahał się zadawać osobistych pytań, zwłaszcza dotyczących dzieciństwa, młodości i wpływu tamtego okresu na dzisiejsze przekonania i estetykę teatru Lupy. Dodatkową atrakcją są zdjęcia, będące oprawą "Rozmów", zrobione przez samego Lupę.

Lektura obowiązkowa dla fanów Lupy, także tych anglojęzycznych, bo tom został podzielony na dwie części - polską i jej angielskie tłumaczenie. Dla pozostałych doskonała ściągawka z bodaj największego ostatnio klasyka polskiego teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji