Artykuły

Warszawa. Film Holland o Janosiku - we wrześniu w kinach

Film "Janosik. Prawdziwa historia", wyreżyserowany wspólnie przez Agnieszkę Holland i jej córkę Katarzynę Adamik, trafi do polskich kin 4 września - poinformował PAP dystrybutor, firma Syrena Films.

W Janosika wcielił się czeski aktor Vaclav Jiraczek (na zdjęciu). Polską część obsady reprezentują m.in. Michał Żebrowski - jako czarny charakter Huncaga, Maja Ostaszewska - jako wiedźma Margeta, Katarzyna Herman - jako uwodzicielska karczmarka Zuza, oraz Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak i Krzysztof Stroiński.

Scenariusz filmu - autorstwa słowackiej pisarki Evy Boruszoviczovej - oparto na prawdziwych dokumentach z procesu i przesłuchania Janosika. Harnaś Juraj Janosik był Słowakiem, pochodził ze wsi Tierchowa, żył na przełomie XVII i XVIII wieku.

Jak zapowiedziały reżyserki, historia opowiedziana w ich filmie będzie całkiem inna niż ta, którą Polacy znają z serialu Jerzego Passendorfera, gdzie główną rolę grał Marek Perepeczko. Serial był osadzony w realiach XIX wieku, tymczasem akcja filmu Holland i Adamik rozgrywa się na początku XVIII w., na terenie północnej Słowacji.

- Widzowie będą mieli szansę zobaczyć (...) prawdziwą historię Janosika: zmysłową, okrutną, pełną pasji i silnych emocji - poinformował dystrybutor filmu, przekazując PAP wyjaśnienie Agnieszki Holland: - Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej. W scenariuszu Evy Boruszoviczovej uwiodła nas inna zupełnie poetyka; po pierwsze jest on oparty na prawdziwych siemnastowiecznych dokumentach, a nie na romantycznej legendzie, po drugie operuje subiektywnym, oryginalnym liryzmem.

Zdjęcia do "Janosika" były kręcone m.in. w Tierchowej na Słowacji i w polskich Tatrach. Autorem zdjęć jest ceniony czeski operator Martin Sztrba. Muzykę skomponował Antoni Łazarkiewicz.

Holland porównuje grającego Janosika Vaclava Jiraczka do młodego Leonardo Di Caprio. - Ma w sobie tę iskrę, z jaką spotkałam się jedynie u kilku najlepszych amerykańskich aktorów - powiedziała o czeskim artyście.

We wrześniu film trafić ma także do kin w Czechach i na Słowacji - poinformowała firma Syrena Films.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji