Artykuły

Warszawa. "Zapasowe maski" wracają do księgarń

Wydawnictwo Prószyński i S-ka wznawia, wydaną w 2003 r książkę Zbigniewa Zapasiewicza, Katarzyny Leżeńskiej i Dariusza Wołodźko "Zapasowe maski". Pierwsze egzemplarze trafią do księgarń 24 lipca

"Zapasowe maski" to rozmowa rzeka z Zapasiewiczem (przeprowadzona przez Katarzynę Leżeńską i Dariusza Wołodźkę), uzupełniona wypowiedziami reżyserów, aktorów i krytyków. Rozmowa przede wszystkim o sztuce: teatrze i ludziach, których Zapasiewicz spotkał na swojej drodze. Sporo w niej smakowitych historii, ale ich opowiadanie nie ma na celu jedynie rozbawiania czytelników. Służy refleksji nad fenomenem aktorstwa" - pisała Joanna Targoń w lutym 2004 r.

"Autorzy monografii i tak pokierowali wywiadem rzeką z aktorem, by wydobyć jego na co dzień nieujawniane komentarze do historycznych zdarzeń, których był świadkiem i uczestnikiem. Zapasiewicz odsłania kulisy likwidacji Teatru Dramatycznego w stanie wojennym, opowiada o "Dziadach" Dejmka, o skomplikowanej relacji ze Zbigniewem Herbertem, którego poezje adaptował na scenę jako jeden z pierwszych twórców teatru repertuarowego, wspomina gry z cenzurą prowadzone przez filmowców i reżyserów. To ważne świadectwo czasów, które coraz bardziej zacierają się w pamięci dzisiejszych pokoleń artystów i widzów" - dodawał Roman Pawłowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji