Artykuły

Więcej polskiej kultury w sieci

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało swoje doświadczenia w promowaniu kultury w sieci - pisze Tomasz Gromadka w Rzeczpospolitej.

- W ciągu kilku miesięcy wszystkie nasze internetowe projekty zostaną udostępnione internautom - powiedział minister Bogdan Zdrojewski na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej pod hasłem "Kultur[AT] w sieci". - Jesteśmy otwarci na ich sugestie.

Trwają prace nad cyfryzacją zbiorów bibliotecznych oraz wyrównywaniem szans w dostępie do Internetu. Serwisy instytucji podległych ministerstwu cieszą się w sieci popularnością. Portal Biblioteki Narodowej znalazł się na pierwszym miejscu rankingu stron WWW przeprowadzonego na zlecenie resortu. W 2008 r. zanotował 6 mln odwiedzin.

- W sieci pełnimy funkcje informacyjną i promocyjną. Naszym celem jest udostępnianie w Internecie coraz większej liczby książek - powiedział na konferencji Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Ministerstwo na stronie Kongreskultury.pl dopuściło do głosu także użytkowników sieci zainteresowanych debatą o kulturze. Mogą dyskutować m.in. o wpływie sztuki na kreowanie przemian społecznych.

Od 1 września rusza portal dla dzieci - www.kula.gov.pl. Mali Polacy poprzez gry i zabawy będą mogli się uczyć historii i tradycji swojego kraju.

- Jeżeli zapomnisz o Internecie, to nie przetrwasz - powiedział podczas konferencji Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, przytaczając słowa amerykańskiego naukowca.

Ranking stron www instytucji podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego

1. Biblioteka Narodowa w Warszawie

2. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

3. Filharmonia Narodowa w Warszawie

4. Muzeum Narodowe w Warszawie

5. Archiwa Państwowe

6. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

7. Muzeum Narodowe w Krakowie

8. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków

9. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Ranking wykonano na zlecenie Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w lipcu 2009. Specjaliści badali strony instytucji podległych resortowi i przyznawali im punkty m.in. za liczbę odsłon, walory graficzne czy klarowność przekazu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji