Artykuły

Warszawa. Spektakle na żywo w Polskim Radiu

Nową formułę Teatru Polskiego Radia, czyli spektakle nadawane na żywo, zainauguruje 18 stycznia poetyckie słuchowisko "Kwiaty Polskie". W emisji wezmą udział widzowie.

Poemat Tuwima w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza wydaje się być najodpowiedniejszym początkiem cyklu. Strofy pełne miłości do ojczyzny i wyrafinowanego dowcipu przeplatanego inteligentnymi dygresjami oraz nostalgicznymi wspomnieniami znalazły w osobie Zapasiewicza najwybitniejszego interpretatora - zapewniają przedstawiciele Polskiego Radia.

Od czasów szkoły

Aktor twierdzi, że poemat ten (pisany na wojennej emigracji, a wydany w 1949 r.) towarzyszy mu od początków aktorskiej kariery. Zetknął się z nim jeszcze w szkole teatralnej podczas zajęć z interpretacji poezji.

- Od tamtej pory wożę się z tym tekstem. Pięćdziesiąt lat. Kilkakrotnie próbowałem "Kwiaty..." wystawić. Nie udawało się z różnych powodów. Były okresy, kiedy poezja Tuwima cieszyła się wielką popularnością, by za chwilę odrzucać ją z powodu politycznej niepoprawności - mówi aktor. Sam jest ciekaw, jak tę poezję przyjmą współcześni słuchacze.

W słuchowisku zostaną wykorzystane fragmenty utworu. Złożą się na trwającą 45 minut całość, którą dopełni specjalnie skomponowana muzyka. Zapasiewicz zwrócił się o jej napisanie do Włodzimierza Nahornego, którego zna od dawna i który, podobnie jak on, również nie od dziś jest pod urokiem poematu.

Radio interakcyjne

Obok Zbigniewa Zapasiewicza i Nahornego, w słuchowisku wystąpi Olga Sawicka [na zdjęciu]. Artystów można będzie podziwiać nie tylko słuchając radiowej Jedynki (początek emisji godz. 19). Zaproszenia do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Lutosławskiego od wczoraj są rozdawane podczas audycji Muzyczna Jedynka. Bilety można też kupić w kasach ZASP i na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji