Artykuły

Warszawa. TR w rozjazdach

Warszawski Teatr Rozmaitości już od kilku lat jest jedną z najbardziej znanych rodzimych scen. Miniony rok przyczynił się też do jego popularności w świecie. W 2004 r. teatr wyjeżdżał zagranicę 37 razy!

Najczęściej zapraszany "Dybuk" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego pokazywany był w Berlinie, Nowym Jorku, Holandii (tournée) oraz Francji. W samym Paryżu wystawiano go w prestiżowym Theatre Bouffes du Nord niemal nieprzerwanie przez miesiąc. Spektakl "Oczyszczeni" [na zdjęciu], także w reżyserii Warlikowskiego, dotarł na sceny Francji, Belgii, Jugosławii, Litwy i Niemiec. Ponadto inne spektakle TR Warszawa pokazywane były m.in. w Jerozolimie, Dublinie, Wiedniu, Pittsburghu. Recenzje z reguły miały przychylne, niekiedy entuzjastyczne. "Poruszył do żywego publiczność" ("Der Tagesspiegel" o "Dybuku"), "Doskonały kąsek dla miłośników teatralnej techniki może okazać się również kawiorem dla szerszej widowni" ("Pittsburgh Post-Gazette" o "Magnetyzmie serca").

Teatromani w Polsce narzekają jednak na owe nieustanne wojażowanie TR Warszawy (choć gościnne występy odbyły się także w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Jeleniej Górze), bo sami mają mniej okazji do obejrzenia słynnych spektakli. Czy to się zmieni? Mówi dyrektor teatru Michał Merczyński: - Rzeczywiście byłto rok rekordowy, jeśli chodzi o liczbę i jakość wyjazdów. Czasami mam nawet poczucie, że jesteśmy trochę jak "kompania reprezentacyjna teatru polskiego". Ale dzięki projektowi Teren Warszawa byliśmy stale obecni także tu w Warszawie. Potrafiliśmy jednego dnia grać "Dybuka" w Strasburgu, "Zaryzykuj wszystko" w Nowym Jorku, a "Bzika tropikalnego" w Warszawie. W przyszłym roku na pewno będzie mniej wyjazdów; przygotowujemy nowe produkcje, planujemy też częściej grać nasz żelazny repertuar.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji