Artykuły

Gdańsk. Wystawa "Kameleonowy Karol Frycz" w Pałacu Opatów

Współtwórca nowoczesnej scenografii polskiej, wizjoner teatru, niespokojny duch, zapalony podróżnik. To Karol Frycz, wybitny polski plastyk teatralny. Wystawę poświęcona jego życiu i twórczości można będzie oglądać od soboty w Pałacu Opatów.

"Uruchomił światło, rozbił je na płaszczyzny, podniósł jego siłę i zróżnicował koloryt. Projektując stroje teatralne zerwał z szablonem kostiumologii. Rozwiązał ich kształt i barwę podług zasad malarskich, nowoczesnych, z maksymalnym wyczuciem efektu scenicznego" - tak pisał o Fryczu Leon Schiller w Magazynie Kulturalnym.

Zorganizowana przez Muzeum Teatralne w Warszawie ekspozycja ma pokazać, jak niezwykłą postacią był Frycz i jak wiele świeżości wniósł do polskiego teatru pierwszej połowy XX wieku.

- Jako człowiek wszechstronnie wykształcony i utalentowany, Karol Frycz zajmował się wieloma dziedzinami sztuki - mówi Beata Majda, kuratorka wystawy. - Jednak jego największą miłością był teatr i to właśnie związane z nim przedmioty będzie można obejrzeć w ramach naszej prezentacji.

Frycz bywa nazywany ojcem polskiej scenografii, a to za sprawą jego oryginalnego i nowatorskiego podejścia do realizowanych przez siebie dekoracji.

- Pod koniec XIX wieku powszechna była praktyka kupowania gotowych, malowanych zestawów dekoracji teatralnych, wykorzystywanych potem wielokrotnie do różnych spektakli- wyjaśnia Beata Majda.- Frycz komponował scenografię specjalnie dla danej sztuki, wprowadzając takie nowinki, jak np. scena obrotowa.

Na wystawie prezentowane są przede wszystkim projekty scenografii do kilkunastu słynnych spektakli, w tym m.in. do "Księcia niezłomnego" z 1906 roku.

Ciekawym elementem wystawy będzie tzw. sala japońska. - Frycz sporo podróżował, między innymi do Afryki i Japonii- wyjaśnia Beata Majda.- Te wyprawy bardzo go inspirowały, fascynacje i nowe pomysły przywiezione z odległych stron świata wykorzystywał potem w swojej pracy. W sali japońskiej będzie można zobaczyć m.in. projekty kostiumów inspirowane kulturą Dalekiego Wschodu oraz oryginalne, przywiezione przez Frycza japońskie tkaniny.

Ponadto na wystawie pokazane zostaną rysunki i grafiki artysty, w tym m.in. "Teka Melpomeny", zawierająca karykatury znanych aktorów; zaproszenia i programy zaprojektowane dla kabaretu Zielony Balonik, plakaty teatralne, obrazy olejne, oryginalne kostiumy z okresu przedwojennego i lat 40. i 50., rekwizyty i dokumenty, w tym listy oraz karty pocztowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji