Artykuły

Warszawa. "Szwejk" Talarczyka w Syrenie

"Szwejk" Teatr Polski z Bielska-Białej, reż. Robert Talarczyk, chor. Katarzyna Aleksander-Kmieć, wyk. Grzegorz Halama, Anna Guzik, Teatr Syrena, ul. Litewska 3, bilety: 60 zł, rezerwacje: tel. 022 696 84 61, sobota (6.06), godz. 19

Powieść Jaroslava Haška z 1921 roku o sprytnym i radosnym żołnierzu Józefie Szwejku jest w kulturze czeskiej epopeją narodową. Ale dzięki uniwersalizmowi sprawdzi się w każdym kraju. W końcu Szwejk wyśmiewa oderwane od życia przepisy i biurokratyczny chaos.

Jak jego historia opowiedziana została na scenie, dowiedzą się widzowie Teatru Syrena, gdzie w sobotę gościnnie wystawi swój spektakl Teatr Polski z Bielska-Białej.

Reżyser Robert Talarczyk zadaje w nim pytania: Kim jest Szwejk? Idiotą? Cwaniakiem? Nikim? Bohaterem? Herosem ponad naszą miarę? Po cóż się nim dziś zajmować, kiedy i czasy nie te, i mało kto pamięta o tym dziwnym człowieczku stworzonym przez Haška i jego przygodach na froncie I wojny światowej? A może ów dobry wojak Szwejk zdołał, czego nikt przed nim i nikt po nim nie potrafił, swoim byciem-niebyciem ocalić mit przedziwnej krainy zwanej Austro-Węgry?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji