Artykuły

Paryż. Balet wg Miłosza

Trisha Brown [na zdjęciu], nazywana wielką damą amerykańskiego tańca, sięgnęła po wiersz Czesława Miłosza, zaprosiła najlepszych tancerzy francuskich i stworzyła balet "O złożony/o composite". Premiera odbyła się przed świętami, w tym sezonie zaplanowano 11 spektakli, ostatni odbędzie się w Operze Paryskiej w sylwestrowy wieczór, a bilety bardzo trudno zdobyć.

68-letnia Trisha Brown to bodaj największa indywidualność postmodernistycznej sztuki tańca. Karierę zaczynała w latach 60. ubiegłego wieku. Zasłynęła tzw. improwizacjami strukturalnymi, opartymi na wzorach matematycznych i geometrycznych, oraz choreografiami realizowanymi w przestrzeni miejskiej, m.in. "Roof Piece", kiedy to 15 tancerzy rozmieściła na dachach budynków nowojorskiego Manhattanu. Dziś Trisha Brown jest już klasykiem awangardy, z miejskich ulic przeniosła się ze swym zespołem do sal teatralnych, nigdy jednak dotąd nie pracowała z grupą specjalizującą się w klasyce baletowej. Po latach zabiegów namówiła ją do tego dyrekcja Opery Paryskiej.

Dla tego jednego z najlepszych zespołów na świecie Trisha Brown zrekonstruowała swą głośną pracę - "Glacial Decoy" z 1979 r., dla której tło stanowią fotografie słynnego Roberta Rauchenberga, teraz zaś przygotowała zupełnie nowy spektakl "O złożony/o composite". Tytuł pochodzi od pierwszych słów (w oryginale i w angielskim tłumaczeniu) wiersza Czesława Miłosza "Oda do ptaka" z 1959 r. z tomu "Król Popiel i inne wiersze".

Jak zawsze Trisha Brown zrezygnowała z wyrazistej fabuły, stworzyła natomiast własny alfabet gestów, za pomocą których przełożyła na taniec majestatyczny obraz ptaka - bohatera wiersza Miłosza. Drugą literacką inspiracją choreografki był poemat "Renascence" wybitnej amerykańskiej poetki Edny St. Vincent Millay, żyjącej w I połowie XX wieku. Muzykę do baletu "O złożony/o composite" skomponowała Laurie Anderson. Trisha Brown zaangażowała trójkę najlepszych solistów Opery Paryskiej: Aurelie Dupont, Manuela Legrisa, a przede wszystkim Nicolasa Le Riche'a, tegorocznego zdobywcę - przyznawanej raz na dwa lata - Nagrody Niżyńskiego dla najlepszego tancerza. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie w baletowym świecie.

20-minutowa choreografia "O złożony/o composite" pokazywana jest w paryskim Palais Garnier razem z "Glacial Decoy" Trishy Brown oraz dwoma innymi baletami: "Bach Suite 2" Francine Lancelot i "Pas. parts." Williama Forsythe'a.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji