Artykuły

Białystok. Inauguracja Roku Moniuszkowskiego na Podlasiu

W Białymstoku odbędzie się Moniuszkowski Koncert Urodzinowy, który zainauguruje obchody Roku Moniuszkowskiego na Podlasiu (5 maja 2009 - 5 maja 2010). Uroczystości związane są ze 190. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki.

W inauguracyjnym koncercie 5 maja o godzinie 19.00 w Auli Magna Pałacu Branickich usłyszeć będzie można pieśni, arie i duety w wykonaniu wybitnych solistów Opery Wrocławskiej - Anny Bernackiej (mezzosopran) i Jarosława Rodakowskiego (baryton), wstęp wolny. Natomiast już dziś uczta muzyczna dla miłośników twórczości Moniuszki szykuje się w białostockim teatrze dramatycznym. Tu o godzinie 16.00 i 19.00 studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wystawią operę "Flis" z librettem Stanisława Bogusławskiego. Równie ciekawie będzie 26 czerwca, kiedy to na zakończenie sezonu artystycznego Opera i Filharmonia Podlaska w wykonaniu koncertowym zaprezentuje operę "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki do libretta Jana Chęcińskiego. Wystąpią soliści Teatru Wielkiego w Warszawie, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Violetty Bieleckiej oraz Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Program Roku Moniuszkowskiego na Podlasiu (uzupełniany na bieżąco) znaleźć można na stronie internetowej www.wrotapodlasia.pl. Jak informują organizatorzy, po zakończeniu Roku Moniuszkowskiego wydana zostanie publikacja historyczna, w której będą opisane szczegółowo podlaskie koleje losu rodu Moniuszków, a załącznikiem będzie wykaz imprez z ilustracjami całego przedsięwzięcia obejmujący miasto i teren województwa podlaskiego. Honorowy patronat nad obchodami Roku Moniuszkowskiego na Podlasiu sprawują Barbara Okoniewska i Elżbieta Moniuszko-Janowska. Natomiast jego głównym organizatorem jest Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki.

Jak tłumaczy Halina Dębkowska, prezes Towarzystwa, lokacja obchodów Roku Moniuszkowskiego w Białymstoku ma swoje historyczne uzasadnienie, bowiem korzenie rodu Moniuszków znajdują się właśnie na Białostocczyźnie. - Pierwsze archiwalne wzmianki o rodzie Moniuszków pochodzą z XVI wieku. Najstarszym dokumentem rodowym jest przywilej wydany przez króla Zygmunta Starego w Wilnie. W przywileju tym Piotrowi Moniuszce daje się w posiadanie miejscowości - Wielkie Moniuszki, Klewianka i Smugorówka, które należały wówczas do parafii goniądzkiej. Natomiast Goniądz leży około 50 kilometrów na północ od Białegostoku - przypomina prezes Dębkowska.

Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki zasłynęło jako organizator ośmiu, do tej pory, Moniuszkowskich Festiwali Podlasia, które co roku odbywają się w Białymstoku. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem melomanów z całej Polski i zagranicy. - Twórczość Stanisława Moniuszki prezentowana podczas festiwali cieszy się wielkim uznaniem publiczności. Aula Magna Pałacu Branickich, gdzie najczęściej odbywają się koncerty, przeważnie nie mieści wszystkich chętnych, a rzesza melomanów z roku na rok wzrasta - mówi Halina Dębkowska. Prezes podkreśla, iż wszystkie, czyli ponad 304, utwory (licząc bez wielkich oper), które wyszły spod pióra genialnego kompozytora, wciąż poruszają serca. - To cały wachlarz wzruszeń, od muzyki zdobiącej perły liryki polskiej - do mężnego "Starego Kaprala", humorystycznego "Chochlika" czy "Dziada i baby"... Słuchający wzruszają się bez wyjątku. Owacjami na stojąco kończyły się wszystkie dotychczasowe koncerty - podkreśla Halina Dębkowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji