Artykuły

TVP Kultura. Nominacje do nagród Gwarancje Kultury

Zespół aktorski Starego Teatru w Krakowie, reżyser Małgorzata Szumowska i malarz Wilhelm Sasnal znaleźli się wśród nominowanych do nagród Gwarancje Kultury za rok 2008, przyznawanych przez TVP Kultura.

Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania, TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu.

W tym roku kapituła nagrody wybrała nominowanych już po raz czwarty. Nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: Literatura, Teatr, Film, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne, Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży.

W kategorii Teatr nominowano: zespół aktorski Starego Teatru w Krakowie za przedstawienie "Factory 2" w reżyserii Krystiana Lupy, Iwonę Kempę za reżyserię przedstawienia "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie oraz Jana Klatę za reżyserię przedstawienia "Sprawa Dantona" w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Jolanta Dylewska za film dokumentalny "Po-Lin" oraz zdjęcia do filmu Siergieja Dworcewoja "Tulipan" została nominowana w kategorii Film, wspólnie z Małgorzatą Szumowską za "33 sceny z życia" oraz Ewą Stankiewicz i Anną Ferens za film dokumentalny "Trzech kumpli".

Na otrzymanie nagrody TVP Kultura w dziedzinie Muzyka poważna szanse mają: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Łukasz Długosz i Ewa Michnik z zespołem Opery Wrocławskiej.

W kategorii "Jazz, rock i inne..." wytypowano zespół Lao Che, Krzysztofa Urbańskiego i Mid West Quartet oraz Zbigniewa Wegehaupta.

Nominowani w dziedzinie Literatura to: Marcin Sendecki za książkę "Trap", Andrzej Bart za "Fabrykę muchołapek" i Cezary Wodziński za dwie publikacje: "Między anegdotą a doświadczeniem" oraz "Logo nieśmiertelności".

Do nagrody TVP Kultura w sekcji Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne nominowano Wilhelma Sasnala za wystawę "Lata walki" w Zachęcie na przełomie 2007/2008 roku, Joannę Rajkowską za projekt Camping Dżenin oraz Oskara Dawickiego.

Za osiągnięcia w "twórczym rozwoju dzieci i młodzieży" do nagrody nominowano Zofię Dubowską-Grynberg za książkę "Zachęta do sztuki" - pierwszą książkę dla dzieci, wprowadzającą w meandry sztuki współczesnej; Wydawnictwo Zakamarki za "wyjątkowo intensywną i udaną promocję" skandynawskich autorów w Polsce oraz Daniela Mizielińskiego i Aleksandra Machowiaka za książkę "Domek" - pierwszy przewodnik dla dzieci po architekturze.

Przyznana zostanie również Nagroda Widzów, którzy głosują przez internet na nominowanych we wszystkich kategoriach.

Gwarancje Kultury zostaną wręczone 17 kwietnia 2009 roku, podczas 4. urodzin TVP Kultura w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie. Ceremonię wręczenia uświetni sceniczne czytanie "Rzeczypospolitej Babińskiej" wykonane przez aktorów Starego Teatru w Krakowie, w reżyserii Stanisława Radwana.

Laureatami Gwarancji Kultury z ubiegłych lat są m.in. Wojciech Kasperski, Tomasz Wiszniewski, Marek Fiedor, Piotr Cieplak, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn, Maciej Obara, Monika Sosnowska, Artur Żmijewski, Józef Wilkoń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji