Artykuły

Wrocław. Przyjadą wybitni twórcy teatralni

Od 31 marca do 5 kwietnia we Wrocławiu gościć będą najwięksi twórcy teatralni Europy.

Zacznę od anegdoty. Hiszpan Rodrigo Garcia wkrótce pokaże we Wrocławiu swój spektakl "Arrojad mis cenizas sobre Mickey" oraz performance ze studentami naszej szkoły teatralnej. Organizatorom wrocławskiej prezentacji postawił bardzo rygorystyczne warunki. O tym, jak przebiegać będzie przedstawienie, zadecyduje... smak homara.

Podobno preferowane przez artystę są te z Monachium albo Hamburga. Do spektaklu niezbędny jest też specjalny gatunek żab, które można kupić tylko w Paryżu, oraz chomiki. Zapadła decyzja, że w castingu wezmą udział polskie chomiki, które są tańsze od zagranicznych chomików teatralnych. Trwają też poszukiwania producenta miodu, który zaoferuje odpowiednią jego ilość, by nim wysmarować od stóp do czubka głowy piękną i nagą aktorkę.

Rodrigo Garcia przyjedzie do Wrocławia na przełomie marca i kwietnia z okazji uroczystości przyznania Europejskiej Nagrody Teatralnej. To najważniejsze w tym roku wydarzenie teatralne na Starym Kontynencie. Drugiej takiej okazji tak szybko nie będzie - Wrocław będzie gościć ponad 400 wybitnych aktorów, reżyserów, dyrektorów festiwali i krytyków z całej Europy.

Pisaliśmy już kilka razy (wiemy to od listopada), że laureatem 13. edycji Europejskiej Nagrody Teatralnej jest artysta, który debiutował na scenie Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze, a parę lat później na scenie wrocławskiego Teatru Polskiego wyreżyserował kilka głośnych przedstawień. To Krystian Lupa. W trakcie parodniowych uroczystości zobaczymy jego "Prezydentki" [na zdjęciu], ciągle utrzymujące się w repertuarze wrocławskiej sceny. Lupa pokaże też jedną z części tryptyku "Persona" poświęconą Marilyn Monroe.

Oprócz spektakli Krystiana Lupy i opisywanego na początku Rodriga Garcii zobaczymy też przedstawienia kilku innych twórców. Są to:

* belgijski reżyser Guy Cassiers, który uznanie zyskał m.in. adaptacjami powieści Prousta. Do Wrocławia przywiezie monodram "Sunken Red" o więźniu japońskiego obozu w czasie II wojny światowej

* włoski autor, aktor, tancerz i reżyser Pippo Delbono pokaże swoje dwa spektakle: "Czas zabójców" ("Il tempo degli assassini") oraz "Te nieludzkie ciemności" "(Questo buoio feroce")

* węgierski reżyser Arpad Schilling specjalizujący się w adaptacjach klasyki spotka się z widzami w "Apology of the Escapologist"

* ostatnim laureatem są francuscy twórcy - Francois Tanguy i jego Theatre du Radeau. Zobaczymy ich głośny spektakl "Ricercar". To poetycki teatr, który piękna szuka w najbanalniejszych przedmiotach i sytuacjach.

Cała piątka opisanych artystów to twórcy niezwykli, awangardowi, penetrujący najróżniejsze ścieżki współczesnego teatru, czasami bardzo zaskakujące dla zwykłego zjadacza chleba - na ich spektakle wkrótce pojawią się bilety, będzie je można kupić w Instytucie Grotowskiego, a ceny - jak zapowiadają organizatorzy - będą umiarkowane.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji