Artykuły

Wrocław. Przygotowania do Europejskiej Nagrody Teatralnej

Uroczystość wręczenia głównej nagrody polskiemu reżyserowi Krystianowi Lupie [na zdjęciu], spotkania z reżyserami teatralnymi, spektakle i dyskusje zaplanowano w ramach XIII edycji festiwalu Europejskiej Nagrody Teatralnej (ENT), który w dniach od 31 marca do 5 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu.

W tym roku po raz pierwszy gala wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej odbędzie się w Polsce. To efekt trwających prawie dwa lata starań Instytutu Grotowskiego, wspieranego przez władze miasta oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o organizację ceremonii we Wrocławiu w Roku Jerzego Grotowskiego.

Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor wykonawczy Roku Grotowskiego, Joanna Klass, podczas 5-dniowej imprezy widzowie będą mogli zobaczyć 13 spektakli, wśród których znajdą się zarówno starsze sztuki, jak i prapremiery światowe.

Zaprezentowane zostaną m.in. trzy spektakle wyreżyserowane przez Lupę: ośmiogodzinna sztuka "Factory 2", "Prezydentki" oraz obszerne fragmenty przedstawienia "Persona", nad którym obecnie pracuje reżyser. 2 kwietnia w gmachu Teatru Lalek odbędzie się sympozjum poświęcone twórczości Lupy. Spotkanie z twórcą zaplanowano na 4 kwietnia.

We wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych odbędzie się światowa prapremiera instalacji multimedialnej pt. "Phalanx", której twórcami są artysta video-art Kurt-Haeseleer i reżyser teatralny Guy Cassiers.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych przy współpracy z polską sekcją tej organizacji zorganizuje seminarium pt. "Sztuka aktorska przed i po Grotowskim".

Ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej odbędzie się 5 kwietnia na scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W czasie festiwalu wręczone zostaną także wyróżnienia w ramach XI edycji nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne (NRT). Nagroda ta jest wręczana od trzeciej edycji ENT przez jury złożone z wybitnych specjalistów teatralnych z całej Europy. Nagrodę Nowe Rzeczywistości Teatralne mogą otrzymać jeden lub kilku twórców "kreujących nowy język teatru".

Tegorocznymi laureatami NRT zostało pięciu reżyserów teatralnych: Belg Guy Cassiers, dyrektor artystyczny teatru Toneelhuis w Antwerpii; Włoch Pippo Delbono, realizujący cykl projektów we współpracy z artystami-amatorami o różnym stopniu upośledzenia, kloszardami i nielegalnymi imigrantami; Hiszpan Rodrigo Garcia, którego spektakle koncentrują się na pograniczu polityki i poezji; Węgier Arpad Schilling, założyciel jednego z najlepszych węgierskich teatrów niezależnych "Kretakor" oraz Francuz Francois Tanguy, który w swojej pracy koncentruje się na badaniu możliwości dramaturgii we współczesnym teatrze.

Europejska Nagroda Teatralna ustanowiona została w 1986 roku. Jest przyznawana za całokształt twórczości artystom indywidualnym oraz instytucjom teatralnym, "których dzieła pogłębiają porozumienie i więź pomiędzy ludźmi".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji