Artykuły

Sandomierz. Wystawa "Kameleonowy Karol Frycz"

Wszechstronną twórczość plastyczną wybitnego scenarzysty, obejmującą malarstwo, grafikę i karykaturę, można oglądać na wystawie "Kameleonowy Karol Frycz". Otwarto ją w zamkowej galerii muzeum w Sandomierzu.

- Na ekspozycji dominują projekty scenograficzne i kostiumy teatralne. Wśród rysunków i grafik znajdują się m.in. satyryczne ilustracje do "Teki Melpomeny" oraz wykonane przed stu laty zaproszenia i programy imprez krakowskiej Jamy Michalikowej - powiedział komisarz wystawy Jerzy Krzemiński.

Pokazano również przykłady mało znanej twórczości Frycza w zakresie sztuki użytkowej. Eksponaty zostały wypożyczone od rodziny artysty, osób prywatnych oraz wielu instytucji muzealnych i naukowych.

Karol Frycz (1877-1963) to jeden z największych plastyków teatralnych pierwszej połowy XX wieku w Polsce. Realizując postulaty Wielkiej Reformy Teatralnej był - obok Wincentego Drabika i Andrzeja Pronaszki - współtwórcą nowoczesnej scenografii polskiej.

Z Sandomierszczyzną łączą go związki rodzinne - od objęcia w 1900 roku przez ojca Kazimierza Frycza majątków dzierżawnych w Czyżowie i Zapuście pod Zawichostem, a także twórcze - gdy w latach 1910-1914 pracował w sandomierskich kościołach jako projektant, malarz, freskarz i konserwator. Przed I wojną światową i w 20-leciu międzywojennym, był też częstym gościem w Winiarach i Buczku - majątkach należących do wujostwa Targowskich. Podczas pobytów w Sandomierskiem utrwalał okoliczne pejzaże i architekturę.

Sandomierską wystawę twórczości Karola Frycza zorganizowało Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Będzie otwarta do końca maja.

Na zdjęciu: Karol Frycz, Karykatura Heleny Sulimy w roli Racheli w "Weselu", 1901

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji