Artykuły

Wrocław. "Odra" z Herbertem

Najnowszy numer "Odry" jest nie tylko do poczytania, ale też do posłuchania, bo dołączono do niego płytę CD ze suitą poetycko-muzyczną "Podróż Pana Cogito" Józefa Świdra do wierszy Zbigniewa Herberta w wykonaniu Wrocławskich Kameralistów Cantores Minores Wratislavienses.

"Podróż..." składa się z dziewięciu fragmentów, uzupełnionych o wiersze, które recytuje Jerzy Trela. Ich układ pozwala śledzić etapy życia Zbigniewa Herberta: od dzieciństwa poety przez lata szkolne, doświadczenia wojny aż po ostatnie lata.

W rozmowie otwierającej numer - o miejscu Polski w zjednoczonej Europie, zmianach, jakie nastąpiły w Polakach w stosunku do Niemiec i Rosji, opowiadają Krzysztof Bobiński, prezes fundacji "Unia Polska" i europeista Jeremi Sadowski.

W "Brzydkim obliczu globalizacji" Piotr Gajdziński ostrzega przed centralnymi, rządowymi planami ratowania finansów, i przypomina, że ograniczenie wolności w gospodarce to prosta droga do ograniczenia demokracji. Urzędnicy wojnę z terroryzmem i ociepleniem klimatu rozszerzają o walki na froncie kryzys.

Prof. Adam Chmielewski także pisze o kryzysie, ale rozpatruje go w kontekście myśli politycznej i ekonomicznej Josepha Schumpetera. Wniosek: hegemon, czyli USA, nie może dominować, a szansą dla świata i Polski jest silna suwerenna Europa.

W tych kryzysowych tematach nie mogło zabraknąć tekstu o polskiej złotówce. Robert Kaczmarek pisze o manipulacjach polityków złotówką, zmianach kursów walut i oskarża bezpardonowo nasze państwo. O co? M.in. o przyzwolenie na neokolonialne inwestycje, ukierunkowane na rozbudowę sieci handlowych i montażowni zagranicznych marek. Wniosek: starania o euro utrudnią reformy, wiec będziemy mieć i wspólną walutę, i gospodarkę niedostosowaną do wyzwań przyszłości.

Ponadto w numerze wiersze Andrieja Bazylewskiego, esej Konrada Oprzędka o Imre Kertészu, proza węgierskiego pisarza Attili Bartisa i rozmowa z nim. W dziale poświęconym filmowi rozmowa z reżyserem Alanem Parkerem: "Zmienia się technika obrazu, ale zawsze najważniejsza jest opowieść. Dlatego tak ważny jest scenariusz oraz skłonienie ludzi do refleksji, kiedy już wyjdą z kina" - mówi mistrz.

Na tapetę, a właściwie na ekran, wziął posła Palikota redaktor Mariusz Urbanek, ujawniając w swoim cyklu "Stan przejściowy" niepublikowane fragmenty zapisków działacza PO. Jest i śmieszno i straszno.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji