Artykuły

Warszawa. Zapisy na zajęcia Weroniki Szczawińskiej

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłasza nabór na cykl warsztatów Weroniki Szczawińskiej: SCENA POWIDOKÓW. PAMIĘĆ W TEATRZE, które rozpoczną się od 19 lutego, godz. 17.

O czym jeszcze chcielibyśmy pamiętać? Jak chcielibyśmy nie pamiętać?

Projekt reżyserki Weroniki Szczawińskiej, którego celem jest zbadanie obszarów pamięci i niepamięci w polskim teatrze drugiej połowy XX wieku. Cykl spotkań o charakterze wykładów połączonych z dyskusjami i warsztatami.

Tematem przewodnim cyklu jest potrzeba znalezienia nowego rodzaju języka, nowych strategii dla inscenizowania pamięci i mówienia o niej: potrzeba uwolnienia teatru od naiwnego, przeestetyzowanego lub publicystycznego ujęcia. Szczególny nacisk zostaje położony na związek sztuk performatywnych z pamięcią historii powojennej, zwłaszcza jej "przeklętych" obszarów, ale też na nowoczesny proceder "prywatyzowania historii". Podejmowana problematyka omawiana będzie głównie w kontekście polskiej sztuki awangardowej, źle obecnej w szerokiej świadomości kulturowej, a proponującej odkrywcze rozwiązania dotyczące impasu reprezentacji (jaki zawsze wiąże się z obrazowaniem pamięci). Krytycznej analizie zostanie poddana też gorączka pamięci i historii, która opanowała polski teatr w ostatnich sezonach.

PLAN SPOTKAŃ:

19.02. Teatr jako maszyna pamięciowa (wykład wprowadzający) - analiza teatru jako medium szczególnie uwrażliwionego na reprezentację pamięci, strategie pamięci w teatrze, teatralne narzędzia a problematyka pamięci (pamięć ciała, pamięć spektakli, metateatralność).

19.03. Prywatna pamięć na publicznej scenie: pamięć prywatna a pamięć publiczna w teatrze, (Jerzy Grzegorzewski), teatralne/publiczne przestrzenie pamięci.

2.04. Pamięć przeklęta: teatr polski a pamięć traumatyczna, obszary wykluczenia i amnezji, próba nowego odczytania propozycji awangardy (głównie Jerzy Grotowski i Józef Szajna).

16.04 Gorączka pamięci: dyskusja z udziałem zaproszonych gości o histerii pamięci i historii - temacie dominującym w najnowszym polskim teatrze (nadrabianie historycznych "zaległości", Scena Faktu TVP, polityka pamięci).

21.05 Pamięć niemożliwa: warsztat strategie postpamięci czyli "jak opowiadać w teatrze o wydarzeniach, których się nie pamięta, a które powracają w powszechnej świadomości kulturowej".

4.06 Scena powidoków: wspólna praca z uczestnikami i zaproszonymi aktorami nad etiudami inspirowanymi fotografią, dokumentem oraz innymi artefaktami.

g.17.00

Weronika Szczawińska - ur.1981, kulturoznawczyni, reżyserka teatralna. Absolwentka MISH UW, reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej, obecnie doktorantka w Instytucie Sztuki PAN. Zrealizowała dwa spektakle ("Nie-pamięć", część tryptyku "Wyzwolenie-Próby" w Teatrze Polskim w Warszawie oraz "Jackie. Śmierć i księżniczka" na podstawie Elfriede Jelinek w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie), a także szereg czytań dramatów. W sezonie 2005-2006 członkini teatru Studium Teatralne. Jako autorka współpracuje z "Dialogiem", "Didaskaliami", "Teatrem", "Res Publica Nowa". Zajmuje się głównie problematyką pamięci i historii w teatrze oraz scenicznymi kłopotami z gender.

Osoby zainteresowane warsztatami proszone są o przesłanie swoich zgłoszeń na mail: pawel.sztarbowski@instytut-teatralny.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji