Artykuły

Poznań. Prapremiera "Walizki" w Polskim

Prapremierowe przedstawienie "Walizki" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk zaprezentuje 14 lutego Teatr Polski w Poznaniu.

Wyreżyserowany przez Piotra Kruszczyńskiego spektakl jest adaptacją utworu nagrodzonego w zorganizowanym przez teatr I Ogólnopolskim Konkursie Dramatycznym "Metafory Rzeczywistości".

Dramat powstał na podstawie prawdziwego zdarzenia. Syn francuskiego Żyda, który zginął w Auschwitz, odnalazł w paryskim Muzeum Zagłady walizkę należącą do zamordowanego ojca. Jak powiedział Piotr Kruszczyński, reżyserowany przez niego spektakl był dla niego "emocjonalną próbą zmierzenia się z emocjonalnym zdarzeniem bohatera".

- Z dużą satysfakcją przystępowałem do tego projektu, choć obawiałem się, że zmierzenie się z tym tekstem będzie trudne. Potraktowałem to jako takie dziwne puzzle na kanwie autentycznego zdarzenia - powiedział.

Jak dodał, sposób podjęcia przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk tematu może wydać się kontrowersyjny. Poddaje ona w wątpliwość sens istnienia takich miejsc jak muzea zagłady.

- Po co pamiętać, pokazywać, eksponować, zbierać, skoro to tylko konserwuje ból i obciąża naszą egzystencję ciężarem pamięci, z którym nie wiadomo jak żyć. Życie domaga się "życia" i łatwym sposobem, by żyć, wydaje się zapomnienie - mówiła autorka dramatu w wywiadach prasowych.

Przygotowując się do spektaklu reżyser odwiedził dawny obóz w Dachau. - Naturalnie byłem wcześniej także w obozie w Auschwitz, ale byłem ciekaw, jak Niemcy pielęgnują pamięć. Okazuje się, że jest duży rozdźwięk pomiędzy tym, jak dawne obozy wyglądają w Polsce i w Niemczech. Tam obóz jest pięknie zakonserwowany, odnowiony; wygląda jak miejsce, gdzie można wypoczywać. To także skłania do pytań o funkcję i rolę takich miejsc pamięci. Spektakl nie odpowiada jednak wprost na te pytania - powiedział reżyser.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką, autorką opowiadań i scenarzystką. Jest autorką sztuk: "Szajba", "Katarzyna Medycejska", "Burmistrz", oraz "Śmierć Człowieka-Wiewiórki". Autorka jest także stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu: scena ze spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji