Artykuły

Chorzów. CD z "Terapii Jonasza" już w sklepach

Nowy autorski projekt spółki Jacek Bończyk - Zbigniew Krzywański jest już w sklepach. Dla fanów Republiki to będzie niespodzianka. Całość podano z zappowskim uśmieszkiem, a gitarzysta po raz pierwszy mruga do nas okiem zza gryfu.

Słuchając piosenek z "Terapii Jonasza" trudno nie odnieść wrażenia, że jej twórcy doskonale bawili się przy nagrywaniu. A wbrew pozorom spektakl nie opowiada o śmiesznych sprawach. To historia 40-latka, który popadł w stan, jaki psychiatrzy określają mianem "depresji". Jacek Bończyk nazwał to z kolei po swojemu "alergią na życie". Bliscy Jonasza postanawiają pornos bohaterowi wrócić do normalności.

- Gdy Jacek przeczytał mi konspekt spektaklu, podszedłem do półki i ściągnąłem trzy płyty Franka Zappy. Nie wyobrażałem sobie innej estetyki dla takiego tekstu - mówi Zbigniew Krzywański, który jest autorem muzyki. - Dzięki temu mogliśmy sobie pozwolić na wszystko, a przede wszystkim na potraktowanie tematu sztuki z dystansem i dużą dozą ironii.

Każda z postaci, które pojawiają się w spektaklu ma swoją piosenkę, która definiuje jej stosunek do głównego bohatera. Muzyka jest różna, tak jak i różne są te postacie. Jest matka i ojciec Jonasza, ksiądz Piórko, a nawet wujek Wiechu, który paraduje w skórzanej marynarce i złotym łańcuchu. Piosenkę tego ostatniego wieńczy motyw zapożyczony z... Lambady. Panuje eklektyzm, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Spektakl "Terapia Jonasza" na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie trwa ok. 100 minut. Na płycie odnajdziemy tylko piosenki (40 min.). Mimo tego każdy kto posłucha tego albumu, nie powinien mieć problemu z odgadnięciem fabuły. Dodatkowo wkładka wewnątrz płyt zawiera również libretto. Wśród wykonawców: Jacek Bończyk, Renata Przemyk, Piotr Machalica i Robert Talarczyk.

Jacek Bończyk poznał Zbigniewa Krzywańskiego podczas wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Ich znajomość zaowocowała płytą "Depresjoniści", na której zgłębiali rejony spod znaku King Crimson. Najlepszą rekomendacją ich najnowszego dzieła, jest chyba stwierdzenie, że po jego wysłuchaniu, aż chce się pojechać do Chorzowa, aby na teatralnej scenie obejrzeć ten spektakl w całości.

Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański na swoim koncie mają już dwie wspólne sztuki "Terapię Jonasza" (Teatrz Rozrywki) oraz "Obywatela" (Teatr Horzycy). Szykują już kolejną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji