Artykuły

O czym śni wujaszek

Coraz częściej odnosimy wrażenie, że nasi niegdysiejsi ulubieńcy, najwybitniejsi nawet aktorzy, proponują nam w nowych rolach kalki swoich poprzednich kreacji, że pełni do niedawna inwencji reżyserzy odgrzewają stare pomysły. Więc gdy bohaterowie są zmęczeni - cała nadzieja w młodych! Publiczność raz po raz nagradzała aktorów rzęsistymi brawami.

Wystawiony z pasją, pełen zaskakujących niespodzianek "Sen wujaszka" według Dostojewskiego, ostatnia premiera SCENY 61 w teatrze Ateneum to reżyserski popis studentki PWST, Małgorzaty Boratyńskiej. Pod jej batutą odkrywamy na nowo znanych od lat aktorów.

Fabuła tego zaadaptowanego na scenę, mało znanego opowiadania mistrza rosyjskiej prozy nie wydaje się zrazu niczym nowym. Ot, małe miasteczko na rubieżach Rosji elektryzuje wieść o wizycie bogatego Księcia. Matki podstarzałych panien na wydaniu snują już miraże o fortunie, którą można by złowić, gdyby złota - i bardzo stara - rybka potknęła haczyk. Daleko posunięta demencja Księcia zwiastuje rychły koniec jego ziemskiego bytowania, co obiecuje ewentualnej młodej małżonce szybkie, a bogate wdowieństwo.

Temat jakby z Gogola, ale że to jednak Dostojewski, stajemy się uczestnikami dramatu. Moralną - i nie tylko - ofiarą intrygi pada nieskalana istota, Zinajda Afanasjewna Moskalewa, a widz, nie tak przecież cyniczny jak pozostali bohaterowie sztuki, po paroksyzmach śmiechu wyciąga w finale chusteczkę, by zapłakać nad losem niewinnej dziewczyny.

Anna Seniuk w roli brawurowo prowadzącej intrygę matki Zinajdy w ciągu paru zaledwie minut sprawi, że utytułowany gość oświadczy się jej kruchej, pięknej córce. W roli Księcia dawno nie widziany, tyleż śmieszny, co wzruszający, Jan Matyjaszkiewicz. Objawieniem w tym spektaklu staje się jednak gościnnie występująca w Ateneum Sylwia Zmitrowicz, zeszłoroczna absolwentka szkoły teatralnej. Najpierw trochę posągowa, zamknięta w sobie, potem desperacko uległa operuje znakomicie ciałem i gestem, zaskakuje wyrazistą ekspresją. Widać w tym przedstawieniu znakomite porozumienie młodej aktorki i młodej reżyserki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji